Home Boys HS Basketball Scores Girls HS Basketball Scores Jr High Basketball Scores Contact Us LoginRegister
 Navigation


  Home
 
  Boys HS Basketball Scores
 
  Girls HS Basketball Scores
 
  Jr High Basketball Scores
 
  Fairfield Mules Basketball
 
  Archived Broadcasts
 
  AP Basketball Polls
 
  Contact Us

 FNB (Fairfield National Bank)



 .



 Healthy Alkaline Water



N
ow Available in Fairfield at 
John's Butcher-Block & Deli


 ..



 Boys HS Basketball Scores




Boys High School Basketball:

-----Monday, February 19-----
Class 2A Regionals:
At Casey-Westfield:
Marshall 69, Cumberland 64
At Fairfield:
Fairfield 55, Hamilton County 50
Edwards County 62, Flora 60
At Johnston City:
West Frankfort 61, Vienna 36
Chester 67, Johnston City 40
At Lawrenceville:
Red Hill 59, Lawrenceville 54
At Pinckneyville:
Sparta 61, Trico 43
Red Bud 56, Dupo 34
At Staunton: 
Staunton 53, Litchfield 32
Hillsboro 68, Gillespie 51
At Vandalia:
Sullivan 54 Pana 37
At Wood River:
Roxana 51, Wood River 34

Class 1A Regionals:
At Hutsonville:
Cisne 36, Oblong 23
Hutsonville 55, Martinsville 47
At Galltin County:
Crab Orchard 46, Hardin County 42
At Meridian Mounds:
Egyptian 56, Joppa 54
At Norris City:
NCOE 66, Galatia 56
Wayne City 89, Grayville 29
At Okawville:
Lebanon 39, Marissa 37
Valmeyer 69, New Athens 47
At Patoka:
North Clay 55, Christ Our Rock 52
At Zeigler-Royalton:
Thompsonville 58, Elverado 38

Regular Season Games:

-----Friday, Februry 16------

Midland Trail Conference:
Wayne City 56, Waltonville 46

Cairo 81, Woodlawn 73 (non-conference)
Webber Twp 54, Cisne 34
Odin 86, Grayville 50
Christ Our Rock 76, Sandoval 43
Black Diamond Conference:
Carmi 59, Fairfield 48
Johnston City 49, Hamilton County 47
Eldorado 63, Edwards County 33
Chester 59, Sesser-Valier 56
Christopher 90, Zeigler-Royalton 45
Goreville 58, Trico 48
South-Seven Conference:

Mt Vernon 58, Althoff 44
Marion 56, Carbondale 53 (OT)
Centralia 50, Cahokia 42
River-2-River Conference:
Murphysboro 52, Benton 47 (OT)
Nashville 52, DuQuoin 42
Pinckneyville 84, Carterville 37
Anna-Jonesboro 67, Sparta 58
Harrisburg 68, Herrin 64 (OT)
West Frankfort 47, MAssac County 39
Cahokia Conference:
Salem 50, Carlyle 48 (Wildcats win Title)
Columbia 59, Freeburg 58
Trenton-Wesclin 69, Lebanon 37
Little Illini Conferfence:
Paris 51, Lawrencevile 49
Red Hill 58, Flora 47
Newton 65, Neoga 41 (non-conference)
Other Area Games:
Alton-Marquette 42, Waterloo Gibault 25
Okawville 55, Breese Central 47
Altamont 67, Windsor 45
Casey-Westfield 73, St Anthony 70
Crab Orchard 62, Hardin County 52
Galatia 62, Carrier-Mills 58
Meridian 67, Egyptian 49
Mt Carmel 65, Washington, IN 45
Mulberry Grove 99, Ramsey 56
North Clay 49, South Central 48
St Elmo 60, Cowden-Herrick 34
Teutopolis 82, Madison 51

Thompspnville 44, NCOE 37
-----Tuesday, February 13-----
Mount Vernon 61, Effingham 54
Flora 58, Fairfield 47
Cisne 53, Waltonville 41
Wayne City 81, North Clay 60
Webber Twp 73, Patoka 38
Massac County 47, Eldorado 44
Sesser-Valier 78, Christopher 44
Edwards County 68, Red Hill 56
Lawrenceville 53, Carmi 40
Salem 50, Olney 30
Teutopolis 59, Mattoon 39
St Anthony 83, Altamont 60
St Elmo 55, Odin 54
Okawville 63, Sparta 49
Alton-Marquette 50, Breese Central 34
Casey-Westfield 69, Newton 54
Chester 60, Goreville 46
Charleston 60, Paris 55
Greenville 56, Carlyle 37
Gallatin County 47, Hardin County 46
Galatia 65, Thompsonville 53
Mulberry Grove 61, Cowden-Herrick 46
NCOE 56, Carrier-Mills 54

Trenton-Wesclin 64, Columbia 49
Trico 63, Zeigler-Royalton 40
-----Monday, February 12-----
Cisne 68, Grayville 51
Pope County 68, Egyptian 60
Nokomis 57, Wood River 11

-----Saturday, February 10-----
Benton 53, Massac County 39
Marion 71, Meridian 55
Centralia 50, Breese Mater Dei 40
Hamilton County 48, Waltonville 33
Pinckneyville 52, Nashville 51
Anna-Jonesboro 66, DuQuoin 65 (OT)
Murphysboro 49, Harrisburg 43
Sparta 50, Carterville 43
Goreville 84, Vienna 61
Robinson 62, Madison 45

Trenton-Wesclin 65, Freeburg 49
-----Friday, February 9-----
South-Seven Conference:
Centralia 44, Mount Vernon 37
Marion 52, Belleville Althoff 51
Carbondale 50 Cahokia 41

Black Diamond Conference:
Fairfield 48, Edwards County 45
Carmi 48, Hamilton County 41
Eldorado 70, Johnston City 35
Christopher 70, Vienna 43
Sesser-Valier 73, Goreville 52

Midland Trail Conference:
Wayne City 75, Sandoval 20
Webber Twp 73, Grayville 46
Cisne 49, Christ Our Rock 43
Woodlawn 71, Metro-East Lutheran 65

Little Illini Conference:
Flora 76, Paris 64
Olney 62, Newton 51
Robinson 71, Red Hill 51
Casey-Westfield 79, Lawrenceville 65

River-2-River Conference:
Pinckneyville 74, Anna-Jonesboro 67
Massac County 70, Herrin 51
Murphysboro 51, West Frankfort 43
Benton 58, Harrisburg 51
Nashville 59, Carterville 34
DuQuoin 60, Sparta 42

Other Area Games:
Okawville 61, Red Bud 29
Trenton-Wesclin 65, Freeburg 49
Columbia 58, Carlyle 38
Lovejoy 60, Odin 54
Galatia 72, Zeigler-Royalton 46
Altamont74, St Elmo/Brownstown 40
Windsor 48, Cowden-Herrick 41
Hardin County 66, Carrier-Mills 37
NCOE 86, Crab Orchard 76
Cumberland 50, Oblong 49
Meridian 113, Shawnee 45
Steeleville 62, Trico 58
Egyptian 69, Cobden 66

-----Thursday, February 8-----
Fairfield 49, Carmi 39
Dieterich 74, Flora 57
Odin 59, Cisne 45

Pope County 65, Dongola 51
-----Tuesday, February 6------
Fairfield 51, Hamilton County 47
Woodlawn 58, Wayne City 38
Cisne 50, NCOE 48

CORLS 74, Grayville 40
Herrin 66, Harrisburg 63
Eldorado 44, Carmi 41
Edwards County 63, Johnston City 45
Massac County 60, West Frankfort 49
Murphysboro 46, Marion 39
Effingham 63, Charleston 45
Freeburg 57, Triad 55
Salem 55, Flora 37
Sesser-Valier 60, Waltonville 30
Red Hill 61, Lawrenceville 49
Elverado 88, Galatia 85 (OT)
Odin 63, Mulberry Grove 45
Okawville 75, New Athens 36
Chester 49, Christopher 33
Crab Orchard 57, Carrier-Mills 56
Dieterich 86, Sandoval 25
St Anthony 71, South Central 36
Gallatin County 80, Thompsonville 54
Goreville 77, Zeigler-Royalton 46
Mount Carmel 63, Mt Vernon, IN 47
Waterloo 51, Waterloo Gibault 47
-----Saturday, February 3------
Wayne City 44, Flora 38
Mt Vernon 57, Cahokia 46
Okawville 76, Roxana 40
Hamilton County 57, Gallatin County 55
Harrisburg 55, Nashville 52
Benton 52, Staunton 21
Breese Mater Dei 64, Breese Central 47
Mount Carmel 60, Marion 42
Teutopolis 69, Herrin 48
Carmi 51, Goreville 35
Anna-Jonesboro 58, Edwards County 43
Pinckneyville 59, DuQuoin 57 (OT)
Red Hill 47, Cisne 30
Trenton-Wesclin 46,Vandalia 37
-----Friday, February 2------

Carbondale 58, Mt Vernon 51 OT
Cahokia 42, Marion 39
Centralia 72, Belleville Althoff 41
Hamilton County 48, Edwards County 39
Eldorado 74, Fairfield 47
Carmi 66, Johnston City 52
Anna-Jonesboro 58, Carterville 56
Nashville 58, Sparta 21
St Anthony 53, Teutopolis 50
Christopher 91, Goreville 78
Trenton-Wesclin 57, Carlyle 34
Casey-Westfield 67, Flora 54
Sesser-Valier 86, Ziegler-Royalton 37
Wayne City 49, Odin 46
Murphysboro 54, Herrin 48 OT
Salem 51, Freeburg 42
Meridian 79, Elverado 48
Taylorville 83, Charleston 63
Benton 63, West Frankfort 31
Woodlawn 46, Cisne 25
-----Tuesday, January 30------
Wayne City 54, Fairfield 46 
Centralia 80, Mattoon 58 
Mt Vernon 70, Jerseyville 63 (OT)
Woodlawn 46, Sesser-Valier 43 (OT)

Odin 51, Waltonville 42 
Carlyle 46, Breese Central 43 
Mount Carmel 71, Lawrenceville 51
Flora 70, Altamont 59 
Cisne 74, Sandoval 27
Murphysboro 65, Eldorado 58 
Carmi 55, Edwards County 38 
DuQuoin 67, West Frankfort 52 
Freeburg 59, Okawville 55 
Goreville 58, Chester 56 
Thompsonville 57, Crab Orchard 50 
Trico 48, Christopher 45 (OT)
Johnston City 60, Zeigler-Royalton 34 
Highland 66, Mascoutah 60 
Triad 52, Waterloo Gibault 41 
Galatia 66, NCOE 54 
Meridian 53, Saxony Lutheran 45 
Red Hill 59, Hutsonville 56 
Columbia 37, Bethalto 36 
Charleston 58, Casey-Westfield 47 
Olney 84, Grayville 12
South Central 68, Patoka 34
Vandalia 69, Pana 63
Belleville East 69, Belleville Althoff 61 
-----Saturday, January 27-----

Wayne City 59, Johnston City 41
Goreville 54, Woodlawn 34
Benton 36, Carterville 27
Centralia 61, Paducah Tilghman 59
Herrin 67, Mt Vernon 60
Cahokia 45, Webber Twp 36
Eldorado 52, Edwards County 35
Sessser-Valier 57, Vienna 33
Nashville 41, Carlyle 24
Okawville 69, Lebanon 35
Marion 47, Breese Mater Dei 36
Pinckneyville 75, Belleville Althoff 50
Anna-Jonesboro 58, West Frankfort 45
Breese Central 46, Highland 29
Cairo 87, Odin 74
Meridian 56, Steeleville 50
Confluence Prep 68, Trenton-Wesclin 55

NCOE 59, Carrier-Mills 47
MICDS 64, Waltonville 27
Sparta 47, Mariss 33
Taylorville 66, Teutopolis 64
Waterloo Gibault 51, Red Bud 47
-----Friday, January 26------
Black Diamond Conference:
Fairfield 84, Johnston City 37
Eldorado 52, Hamilton County 33
Christopher 70, Vienna 53
Sesser-Valier 63, Trico 61 (2-OT)
Cahokia Conference:
Salem 50, Trenton-Wesclin 42
Breese Central 50, Freeburg 33
Steeleville 66, New Athens 49
Valmeyer 45, Lebanon 43
River-2-River Conference:
Benton 43, Herrin 41 (OT)
DuQuoin 61, Carterville 50
Harrisburg 60, West Frankfort 57
Nashville 48, Anna-Jonesboro 29
Pinckneyville 64, Sparta 30
Murphysboro 43, Massac County 22
South-Seven Conference:
Mt Vernon 72, Marion 53
Carbondale 51, Centralia 42
Cahokia 62, Belleville Althoff 57
South Central Conference:
Greenville 62, Hillsboro 51
Carlinville 53, Roxana45
Piasa-SW 56, Vandalia 52
Other Area Games:
Wayne City 44, Edwards County 30
Cisne 59, Patoka 52
Odin 71, Sandoval 28
Casey-Westfield 67, Robinson 44
Columbia 57, Okawville 54
Charleston 56, Mattoon 48
Carlyle 52, Pana 37
Christ Our Rock 63, Mulberry Grove 51
Dieterich 67, Windsor 48
Meridian 82, Joppa 54
Elverado 56, Shawnee 31
O'Fallon 60, Collinsville 56
Teutopolis 67, Breese Mater Dei 56

Waterloo Gibault 49, Chester 42
Alton-Marquette 89, Wood River 20
-----Tuesday, January 23-----
Webber Twp 71, Wayne City 69 (OT)
Christopher 40, Chester 33
Centralia 70, O'Fallon 55
Woodlawn 86, Grayville 32
Waltonville 50, Zeigler-Royalton 47
Robinson 57, Flora 41
Christ Our Rock 57, Patoka 46
Salem 44, Columbia 41
Teutopolis 60, Mt. Zion 50
Neoga 53, Altamont 48
Greenville 66, Pana 39
Metro-East Lutheran 68, Roxana 61
Nokomis 64, Mulberry Grove 44
Breese Mater Dei 73, Madison 42

-----Friday, January 19-------
North Clay 48, Oblong 40
Lawrenceville 65, Paris 50
Altamont 88, Patoka 39
St Anthony 63, Windsor 32
Cobden 63, Carrier-Mills 43

-----Tuesday, January 16------
Newton 55, Flora 51
Casey-Westfield 67, Olney 61
Altamont 76, Cowden-Herrick 53

-----Friday, January 12------
Salem 42, Breese Central 31 F
Anna-Jonesboro 46, Sparta 42 F
St Anthony 57, Breese Mater Dei 47 F
Highland 44, Triad 41 F
Mascoutah 60, Waterloo Gibault 47 F
Red Bud 50, Lebanon 35 F
Odin 54, Christ Our Rock 32 F
Greenville 48, Piasa-SW 45 F
Litchfield 67, Gillespie 44
Rantoul 70, Mattoon 61 F
Mahomet-Seymour 68, Effingham 56 F
St Joe Ogden 69, Teutopolis 60 F

Shelbyville 74, Tuscola 54 F
----Thursday, January 11------
Hamilton County 47, Johnston City 34
Centralia 62, Marion 50
Carbondale 63, Belleville Althoff 58
Christopher 81, Goreville 76

Nashville 51, DuQuoin 41
Pinckneyville 67, Carterville 33
Sesser-Valier 68, Zeigler-Royalton 25
Odin 68, Ramsey 56
Nokomis 61, Vandalia 47
----Tuesday, January 9--------
Wayne City 54, Gallatin County 36
DuQuoin 45, Hamilton County 42
Carmi 56, Edwards County 54
Okawville 75, Waltonville 35
Woodlawn 54, Flora 42
North Clay 86, Martinsville 53
Sesser-Valier 64, Goreville 48
Webber Twp 69, Johnston City 55
Christopher 73, Zeigler-Royalton 29
Trenton-Wesclin 74, Carlyle 44
Columbia 65, Waterloo 51
Chester 71, Marissa 36
Vienna 50, Trico 46
Murphysboro 61, West Frankfort 35
Taylorville 64, Effingham 63
Mt Zion 64, Charleston 50
St Anthony 67, Neoga 55
Marshall 47, Lawrenceville 44
Red Hill 48, Oblong 36
Dieterich 75, Cumberland 71 (2-OT)
Crab Orchard 74, Carrier-Mills 60
Galatia 57, Hardin County 48
NCOE 55, Pope County 40
Thompsonville 73, Shawnee 45

----Saturday, January 6--------
Fairfield 68, Red Hill 61 
Eldorado 66, Mt Carmel 49 
Hamilton County 46, NCOE 28 
Altamont 74, Woodlawn 55
Pope County 57, Gallatin County 40 

Harrisburg 55, Marion 53 (OT) 
Sesser-Valier 74, Trico 42 
Goreville 74, Vienna 41 
Nashville 40, Okawville 28 
Pinckneyville 67, Vandalia 46 
West Frankfort 55, Sparta 50
St Anthony 69, Olney 43 
Casey-Westfield 80, North Clay 44 
Newton 62, Cowden-Herrick 55 
Carlyle 63, Staunton 26 
Graves County, KY 67, Meridian 59 
Mahomet-Seymour 55, Belleville Althoff 49
----Friday January 5--------
Black Diamond Conference:
Eldorado 64, Carmi 60 (OT)
Christopher 62, Hamilton County 58
Edwards County 69, Johnston City 52
Trico 72, Goreville 56
Cahokia Conference:
Salem 63, Carlyle 36
Trenton-Wesclin 49, Freeburg 46
Columbia 46, Breese Central 42
Steeleville 52, Lebanon 38
Marissa 47, NewAthens 29
Little Illini Conference:
Robinson 78, Flora 49
Casey-Westfield 72, Paris 40
Red Hill 59, Newton 47
Olney 73, Marshall 52
Midland Trail Conference:
Webber Twp 53, Waltonville 26
Woodlawn 68, Sandoval 23
River-2-River Conference:
Pinckneyville 45, Nashville 38
Harrisburg 63, Murphysboro 60
Anna-Jonesboro 60, DuQuoin 58
Benton 59, Massac County 56
Carterville 49, Sparta 28
Herrin 69, West Frankfort 58
South-Seven Conference:
Mt Vernon 57, Belleville Althoff 39
Centralia 55, Cahokia 38
Carbondale 66, Marion 49
Greater Egyptian Conference:
Hardin County 60, Thompsonville 44
Gallatin County 69, Carrier-Mills 54

Other Area Games:
Wayne City 76,Patoka 28
North Clay 71, Cowden-Herrick 56
Jerseyvillle 65, Triad 45
Highland 55, Waterloo 33
Mattoon 59, Charleston 58
Effingham 68, Mt Zion 62
Greenville 65, Roxana 37
Teutopolis 67, St Thomas More 46
Hillsboro 65, Litchfield 60
------January 4--------
Elverado 58, Zeigler-Royalton 44
HardinCounty 61, Dongola 24

------January 2---------
Hamilton County 80, Carrier Mills 37
Christ Our Rock 47, Webber Twp 43
Salem 55, Freeburg 44
Mt. Carmel 74, Evansville Central 59
Teutopolis 71, Paris 39
Cobden 49, Johnston City 29
Chester 78, Zeigler-Royalton 39
Cairo 71, Marshall Co, KY 57
Casey-Westfield 69, Red Hill 35
Cumberland 58, St. Elmo/Brownstown 44
Red Bud 48, Valmeyer 42
St. Anthony 64, North Clay 32
Thompsonville 50, Galatia 42

------December 22-----
Johnston City 69, Galatia 57
Okawville 61, Waterloo Gibault 40
Pincnkeyville 63, Anna-Jonesboro 30
Salem 76, Paris 48
Trenton-Wesclin 53, Breese Central 35
Breese Mater Dei 54, Olney 45
Greenville 49, Vandalia 45
Freeburg 53, Red Bud 38
Shelbyville 81, Altamont 69
Gibson Southern 64, Mt Carmel 53

------December 21-----
Eldorado 54, Hamilton Co 32
Benton 57, Harrisburg 47
DuQuoin 57, Webber Twp 44
Breese Mater Dei 60, Hillsboro 42
Nokomis 69, St Elmo-Brownstown 43

Piasa-SW 62, Litchfield 43
------December 20------
Carbondale 56, Murphysboro 48
Nashville 44, Carterville 29

------December 19-------
Fairfield 84, Lawrenceville 53
Woodlawn 53 Webber Twp 43
Wayne City 60, NCOE 44
Cisne 55, North Clay 49
Waltonville vs Crab Orchard
Sesser-Valier 75, Vienna 55

Christopher 65, Trico 55
Eldorado 72, Carrier-Mills 36
Anna-Jonesboro 47, Chester 42
Goreville 71, Cobden 68
St Anthony 60, Robinson 49
Trenton-Wesclin 56, Red Bud 33
Newton 65, Charleston 55
Casey-Westfield vs Martinsville

DuQuoin 64, Sparta 53
Columbia 47, Carlyle 44
Cumberland 52, Altamont 42

Pope County 60, Shawnee 39
Galatia 74 Joppa 56
Tolono Unity 56, Paris 52
Hillsboro 68, Vandalia 46
Staunton 57, Lebanon 46
Nokomis 70, Litchfield 18
Piasa-SW 64, Brussels 44


------December 16-------
Mt Vernon 69, Waterloo 58
Highland 47, Centralia 46
Nashville 52, Benton 50 (D-OT)
Breese Mater Dei 56, Waterloo Gibault 41
Carbondale 54, Carterville 37
Goreville 78, West Frankfort 61
Harrisburg 57, DuQuoin 55
Mt Carmel 61, Olney 39
Murphysboro 56, Sparta 35
Pinckneyville 81, Herrin 35
Thompsonville 52, Elverado 51
Teutopolis 62, Robinson 58

At Conrad Allen Tourney:
Webber Twp 46, Wayne City 43 (1st Place)
Gallatin County 65, Red Hill 47 (3rd Place)
Crab Orchard 68, North Clay 50 (5th Place)
Cisne 57, Grayville 42 (7th Place)
 

------December 15------
Black Diamond Conference:
Fairfield 63, Edwards County 40
Carmi 52, Hamilton County 45
Eldorado 82, Johnston City 38
Sesser-Valier 74, Christopher 61

Chester 73, Trico 70 (Triple-Overtime)
Cahokia Conference:
Breese Central 64, Carlyle 48

Salem 57, Trenton-Wesclin 52 (Overtime)
Columbia 53, Freeburg 39
Valmeyer 69. Dupo 57
Lebanon 44, New Athens 30
Little Illini Conference:
Marshall 50, Flora 35
Newton 76, Robinson 68 (overtime)
Olney 72, Paris 55
Mississippi Valley Conference:
Jerseyville 41, Waterloo 39
Highand 53, Triad 45
River-2-River Conference:
Nashville 52, Sparta 16
Pinckneyville 73,, DuQuoin 60
Anna-Jonesboro 68, Carterville 58
Harrisburg 55, Massac Co 43
Murphysboro 60, Herrin 53
Benton 49, West Frankfort 45 
South-Seven Conference:
Centralia 45, Mount Vernon 31 
Marion 61, Belleville Althoff 53
Carbondale 43, Cahokia 39
Midland Trail Conference:
Woodlawn 66, Waltonville 34
National Trail Conference:
Dieterich 68, St Anthony 62 (Overtime)

Apollo Conference:
Taylorville 65, Mattoon 48
Effingham 76, Charleston 73
Lincoln 44, Mt Zion 30
Greater Egyptian Conference:
Hardin County 65, NCOE 38
Pope County 55, Carrier-Mills 54
Non-Conference Games:
North Clay 56, Cisne 49 Double-OT (Conrad Allen Tourney)
Wayne City 48, Red Hill 41 (Overtime) (Conrad Allen Tourney)
Piasa-SW 56, Breese Mater Dei 50
Cairo 75, Fulton Co, KY 61
Okawville 63, Steeleville 53
South Central 62, Christ Our Rock 45
Bethalto 75, Roxana 41
------December 13------
At Conrad Allen Tourney
Red Hill 65, Grayville 33
Webber Twp 53, Gallatin Co 48 (OT)
Wayne City 72, Crab Orchard 46

------December 12-------
Black Diamond Conference:
Fairfield 55, Hamilton County 42
Sesser-Valier 76, Johnston City 58
Cahokia Conference:
Columbia 57, Salem 50
Midland Trail Conference:
Woodlawn 60, Christ Our Rock 29
Greater Egyptian Conference:
Galatia 70, NCOE 62
South Central Conference:
Piasa-SW 64, Staunton 47
Litchfield 45, Roxana 32
South Egyptian Conference:
Meridian 96, Dongola 40
Egyptian 85, Joppa 61
Cobden 93, Shawnee 47
Non-Conference Games:
Mt Vernon 76, Lovejoy 50
Benton 44, Carmi 36
Christopher 45, Waltonville 35
Edwards County 64, Lawrenceville 63 (OT)
Flora 59, Mt Carmel 53
Triad 63, Carlyle 40
Mascoutah 53, Bethalto CM 50
Teutopolis 77, Effingham 66
Okawville 57, Greenville 44
Chester 62, Waterloo 51
Alton-Marquette 77, Mt Olive 42
Jerseyville 64, Carlinville 44
Casey-Westfeld 69, Neoga 35
Trico 64, New Athens 46
St Anthony 67, Newton 39
Nokomis 53, Pana 37
Vienna 68, Pope County 62
Red Bud 49, East Alton-WoodRiver 40
Steeleville 62, Dupo 33
Elverado 60, Agape Christian 43

------December 11-------
At Conrad Allen Tourney:
Gallatin Co 52, Cisne 26
Crab Orchard 76, Grayville 46
Webber Twp 73, North Clay 46

------December 9--------

Fairfield 67, Olney 53
Woodlawn 55, Christopher 45
Murphysboro 44, DuQuoin 28
Marion 61, Massac County 39
Harrisburg 63, Meridian 61
Carbondale 63, Waterloo 26
Anna-Jonesboro 70, Cobden 58
Cairo 79, Lovejoy 69
Elverado 70, Ramsey 52
Lebanon 46, Christ Our Rock 27
Nashville 37, Waterloo Gibault 21
Nokomis 71, Metro-East Lutheran 24
Red Bud 45, Dupo 38
Trenton-Wesclin 65, Greenville 38
Vandalia 51, Carlyle 43

At Conrad Allen Tourney:
Webber Twp 44, Cisne 33
Gallatin County 60, North Clay 48
Wayne City 80, Grayville 38
Red Hill 72, Crab Orchard 40

------December 8--------

Black Diamond Conference:
Eldorado 62, Fairfield 54
Carmi 68, Johnston City 63 (OT)
Hamilton County 44, Edwards County 34
Sesser-Valier 62, Chester 48
Vienna 57, Zeigler-Royalton 32
Okawville 82, Trico 39 (non-conf)

South-Seven Conference:
Carbondale 55, Mt Vernon 39
Centralia 75, Belleville Althoff 62
Cahokia 73, Marion 63

Little Illini Conference:
Flora 78, Lawrenceville 71
Olney 61, Red Hill 55
Casey-Westfield 60, Robinson 50
Marshall 57, Paris 50
Newton 63, North Clay 28 (non-conf)

River-to-River Conference:
Pinckneyville 71, Sparta 25
DuQuoin 54, Carterville 47
Nashville 61, Anna-Jonesboro 36
Harrisburg 87, West Frankfort 56
Benton 47, Herrin 27
Murphysboro 61, Massac County 47

Midland Trail Conference:
Woodlawn 62, Odin 42
Christ Our Rock 49, Waltonville 38
Grayville 60, Sandoval 24
Webber Twp 53, Thompsonville 43 (non-conf)
Oblong 48, Cisne 34 (non-conf)

Mississippi Valley Conference:
Highland 60, Mascoutah 54
Bethalto 45, Jerseyville 43
Triad 56, Waterloo 53

Apollo Conference:
Lincoln 63, Effingham 43
Mt Zion 70, Mattoon 38
Mahomet-Seymour 67, Taylorville 31

Cahokia Conference:
Breese Central 44, Salem 33
Columbia at Trenton-Wesclin
Carlyle 56, Freeburg 54 (OT)
Steeleville 60, Marissa-Coulterville 32
Lebanon 37, Dupo 26
Valmeyer 62, New Athens 44

Greater Egyptian Conference:
Gallatin County 53, Pope County 47
Galatia 71, Crab Orchard 62
Hardin County 71, Carrier-Mills 26

South Central Conference:
Vandalia 72, Gillespie 32
Greenville 71, Staunton 41
Hillsboro 75, Pana 63
Piasa-SW 57, Carlinville 38
East-Alton Wood River 50, Roxana 43 (non-conf)

South Egyptian Conference:
Meridian 65, Cobden 59
Egyptian at Elverado 71, Egyptian 51
Century 70, Shawnee 60
Joppa 65, Fulton City, MO 49 (non-conf)

Independents:
Vincennes Lincoln 44, Mount Carmel 31
Quincy Notre Dame 65, Breese Mater Dei 57
Bloomington Central Catholic 54, Teutopolis 51
Metro-East Lutheran 50, Waterloo Gibault 43
Okawville 82, Trico 39


------December 5--------
Johnston City 59, Fairfield 58
Wayne City 40, Cisne 26
Webber Twp 56, Odin 53
Waltonville 66, Sandoval 14
Flora 50, Edwards County 41
Okawville 58, Sesser-Valier 35
Mascoutah 57, Salem 54
Eldorado 48, West Frankfort 46
Carmi 72, NCOE 57
Thompsonville 64, Carrier-Mills 37
Cairo 72, Herrin 65 (OT)
Goreville 68, Zeigler-Royalton 36
Waterloo 53, Freeburg 37
Mt Carmel 61, Robinson 45
Effingham 52, Olney 50
Taylorville 74, Charleston 64
Lincoln 62, Mattoon 33
Altamont 68, Newton 61
Red Bud 44, Steeleville 36
Highland 56, Bethalto 55
Gallatin County 64 Crab Orchard 59
Meridian 80, Century 63
Pope County 45, Galatia 43
Elverado 68, Dongola 44
Mulberry Grove 66, Patoka 42
St Elmo 73, North Clay 60
Lawrenceville 79, Oblong 47
Lebanon 56, Valmeyer 54 (OT)
Cumberland 68, Casey-Westfield 63
Vandalia 69, South Central 49
Dieterich 62, Neoga 49
St Anthony 71, Cowden-Herrick 25
Nokomis 45, Gillespie 27
Shelbyville 75, Pana 62
------December 2--------
Centralia 54, Triad 33
Belleville Althoff 50, Breese Mater Dei 49
Carterville 60, West Frankfort 49
Gallatin County 70, Galatia 55
Valmeyer 62, Christ Our Rock 47
Christopher 74, Cobden 61
------December 1---------

South-7 Conference:
Marion 45, Mt Vernon 44

Centralia 57, Carbondale 48
Cahokia 46, Belleville Althoff 39
Midland Trail Conference:
Wayne City 77, Grayville 45
Little Illini Conference:
Red Hill 59, Lawrenceville 58
Robinson 70, Olney 66 (OT)
Apollo Conference:
Effingham 55, Mattoon 39
National Trail Coonference:
Windsor 49, Dieterich 46
South Central Conference:
Staunton 59, Litchfield 49
Egyptian Illini Conference:
Ramsey 52, Cowden-Herrick-Beecher City 49
Greater Egyptian Conference:
Crab Orchard 63, Pope County 49
Non-Conference Games:
Fairfield 63, Cisne 28

Webber Twp 70, Zeigler-Royalton 39
Salem 85, West Frankfort 40
Teutopolis 58, Breese Central 53
Eldorado 62, Gallatin County 39
Odin 58, South Central 43
Thompsonville 86, NCOE 83

Evansville North 78, Mt. Carmel 63
Madison 69, Waterloo Gibault 56
Carrollton 52, Roxana 40
Carlinville 49, East Alton-Wood River 32
Altamont 69, Vandalia 60
Neoga 51, St. Elmo-Brownstown 48
Alton Marquette 39, Nokomis 36

------November 30--------
Marshall Co 57, Massac County 48
------November 28--------

Odin 58, Patoka 33
Dieterich 57, Cisne 41
Wayne City 43, Christ Our Rock 37
Edwards County 84, Grayville 41
Red Hill 68, Hutsonville 45
Mt Carmel 73, Evansville Day 48
Crab Orchard 69, NCOE 46
Alton-Marquette 58, Bethalto 38
Carlinville 48, Gillespie 43 
Pope County 55, Thompsonville 40
Carrier Mills 69, Dongola 43
Elverado 62, Marissa 58 (OT)
------November 24--------
Carbondale 60, Belleville Althoff 38
------November 21--------
Carmi 39, Gallatin County 37
Pinckneyville 75, West Frankfort 52
------November 20--------
Gallatin County 86, Grayville 42

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Scores from last season...........

Class 1A State Tourney:
St Anthony 49, Okawville 46 (OT) (Championship)
Chicago Hope 60, Newark 46 (3rd Place)
Okawville 63, Newark 48 (semi-final)
St Anthony 43, Chicago Hope 34 (semi-final)

Class 2A State Tourney:
Chicago Orr 59, Mount Carmel 39 (Championship)
Kankakee McNamara 58, Monticello 53 (3rd Place)
Mount Carmel 67, Kankakee McNamara 55 (semi-final)
Chicago Orr 62, Monticello 44 (semi-final)

Class 3A Super-Sectional:
Springfield Lanphier 64, Centralia 38
Class 3A Sectionals:
At Benton:
Centralia 56, Benton 47
Benton 48, Cahokia 43
Centralia 41, Breese Central 34

At Effingham:
Springfield Lanphier 75, Mt Zion 60
Springfield Lanphier 82, Champaign Central 59

Class 1A Super-Sectionals:
At SIU Carbondale:
St Anthony 52, Woodlawn 50
At Jacksonville:
Okawville 46, Mendon Unity 40
Class 2A Super-Sectionals:
At SIU Carbondale:
Mt Carmel 61, Alton-Marquette 40
At DeKalb:
Kanakakee McNamara79, Rockford Christian 75
Class 1A Sectionals:
At Okawville
Okawville 68, New Berlin 47
New Berlin 49, Metro East Lutheran 46
Okawville 62, Carrollton 36

At Norris City:
Woodlawn 50, Gallatin County 40
Woodlawn 53, Meridian 42
Gallatin County 42, Christopher 40

At Nokomis:
St Anthony 66, Patoka 57
Patoka 52, Dieterich 43
St Anthony 53, Altamont 44

Class 2A Sectionals:
At West Frankfort:
Mt Carmel 54, Robinson 49
Mt Carmel 66, Teutopolis 64
Robinson 49, Eldorado 44

At Nashville:
Alton-Marquette 55, Nashville 48
Alton-Marquette 43, Trenton-Wesclin 29
Nashville 43, Pinckneyville 40

Class 3A Regionals:

At Centralia:
Centralia 47, Murphysboro 27
Murphysboro 49, Herrin 48
Centralia 47, Mt Vernon 26
Mt Vernon 44, Salem 39
At Bethalto:
Breese Central 44, Bethalto 43
Bethalto 51, Triad 48
Breese Central 58, Jerseyville 32
Jerseyville 40, Columbia 39
Bethalto 66, Roxana 44
At Breese Mater Dei:
Cahokia 52, Mater Dei 45
Mater Dei 45, Highland 38
Cahokia 72, Freeburg 49
Freeburg 54, Waterloo 51
Highland 36, Mascoutah 33
At Carterville:
Benton 53, Carbondale 50
Benton 56, Marion 42
Carbondale 57, Carterville 42
Carterville 54, Massac County 50
At Mattoon:
Mt Zion 70, Effingam 53
Mt Zion 71, Mattoon 61
Effingham 85, Olney 29
Olney 53, Charleston 49 (OT)
At Taylorville:
Decatur Eisenhower 66, Springfield Southeast 55
Decatur Eisenhower 91, Decatur McArthur 66
Springfield SE 55, Taylorville 52
Taylorville 71, Clinton 57

Class 1A Regionals:
At Wayne City:
Woodlawn 49, Webber Twp 43 (OT) 
Woodlawn 43, Waltonville 42
Webber Twp 49, Wayne City 45
Webber Twp 64, NCOE 42
Woodlawn 50, Thompsonville 38
At Altamont:
Altamont 62, Nokomis 54
Nokomis 48, Beecher City 43
Altamont 76, Ramsey 41
St Elmo 79, Mulberry Grove 75
Cowden-Herrick 5, South Central 46
At Cobden:
Meridian 75, Goreville 69
Meridian 73, Cobden 64
Goreville 94, Dongola 21
Century 79, Shawnee 41
Cobden 67, Egyptian 53
At Crab Orchard:
Christopher 71, Sesser-Valier 44
Sesser-Valier 62, Zeigler-Royalton 41
Christopher 58, Steeleville 50
Sesser-Valier 67, Crab Orchard 61
Crab Orchard 73, Galatia 44
Steeleville 66, Elverado 49
At Dieterich:
Dieterich 54, Oblong 52
Oblong 67, Cisne 57
Dieterich 65, Martinsville 34
Cisne 85, Clay City 53
Martinsville 55, Hustonville 45
At Hardin County:
Gallatin County 74, Cairo 64
Cairo 71, Hardin County 47
Gallatin County 33, Carrier-Mills 29
Hardin County 58, Joppa 31
Carrier-Mills 49, Pope County 30
At North Clay:
St Anthony 64, Grayville 45
Grayville 60, Neoga 50
St Anthony 64, Odin 24
Neoga 63, Sandoval 49
Grayville 57, North Clay 49
Odin 48, Christ Our Rock 34
At Valmeyer:
Okawville 80, Marissa 65
Marissa 54, Lovejoy 52
Okawville 85, Lebanon 46
Lebanon 50, New Athens 45
Lovejoy 63, Valmeyer 56
Class 2A Regionals:
At Carlinville:
Nashville 52, Piasa SW 29
Nashville 72, Carlinville 39
Piasa SW 49, Gillespie 33

At Eldorado:
Eldorado 57, Harrisburg 41
Harrisburg 45, Carmi 40
Eldorado 42, West Frankfort 40
West Frankfort 68, Johnston City 63
At Flora:
Mt Carmel 78, Edwards County 51
Edwards County 49, Fairfield 42
Mt Carmel 62, Flora 41
Flora 60, Hamilton County 46
At Hillsboro:
Trenton-Wesclin 74, Hillsboro 66
Hillsboro 49, Carlyle 48
Trenton-Wesclin 67, Vandalia 60
Hillsboro 55, Greenville 40
Vandalia 81, Litchfield 50
At Newton:
Robinson 56, Marshall 47
Robinson 66, Lawrenceville 55
Marshall 64, Casey-Westfield 43
Casey-Westfield 70, Red Hill 68
Lawrenceville 62, Newton 52
At Pana:
Teutopolis 68, Pana 35
Pana 52, Shelbyville 44
Teutopolis 66, Cumberland 41
At Trico:
Pinckneyville 63, DuQuoin 52
DuQuoin 42, Chester 41
Pinckneyville 63, Vienna 38
Vienna 71, Anna-Jonesboro 68
Chester 61, Trico 41
At Waterloo Gibault:
Alton-Marquette 54, Waterloo Gibault 48
Waterloo Gibault 64, Red Bud 39
Alton-Marquette 61, Sparta 23
Sparta 70, Dupo 62
Red Bud 66, East-Alton Wood River 53

Regular Season Games:

Friday Night Games:
Belleville Althoff 54, Mt Vernon 47
Centralia 53, Cahoka 47
Carbondale 61, Marion 56
Carterville 45, Herrin 41
Effingham 83, Taylorville 77
Jerseyville 61, Mascoutah 43
Mt Zion 66, Salem 59
Triad 58, Columbia 43


Saturday Night Games:
Belleville Althoff 53, Mater Dei 52
Cairo 84, Lovejoy 64
Pinckneyville 74, West Frankfort 36
Triad 51, Bethalto 48

Friday Night Games:
Black Diamond Conference:

Eldorado 59, Edwards County 52
Carmi-White County 63, Fairfield 50
Johnston City 66, Hamilton County 57
Christopher 67, Zeigler-Royalton 59
Sesser-Valier 63, Chester 47
Goreville 65, Trico 64
Midland Trail Conference:

Waltonville 48, Wayne City 43
Webber Township 71. Cisne 64
Woodlawn 80, Clay City 45
Grayville 67, Odin 52
River-to-River Conference:

Anna-Jonesboro 54, Sparta 45
Benton 49, Murphysboro 41
Herrin 56, Harrisburg 41
Pinckneyville 43, Carterville 40
Massac County 57, West Frankfort 49
Nashville 50, Du Quoin 39
South-Seven Conference:
Centralia 51, Mt Vernon 36
Althoff 84, Marion 66
Carbondale 67, Cahokia 66
Little Illini Conference:

Lawrenceville 71, Paris 65
Red Hill 64, Flora 57
Other Friday Games:

Altamont 45, Windsor-Stewardson-Strasburg 39
Carlyle 57, Red Bud 47
Carrier Mills 52, Galatia 44
Casey-Westfield 51, Effingham St. Anthony 50
Cobden 74, Egyptian 41
Columbia 65, Freeburg 53
Crab Orchard 55, Hardin County 47
Elverado 79, Century 72
Greenville 78, East Alton-Wood River 31
Hillsboro 55, Roxana 41
Meridian 103, Shawnee 41
Mulberry Grove 80, Ramsey 45
Newton 54, Neoga 53
NCOE 84, Thompsonville 68
Okawville 60, Breese Central 58
Patoka 58, Dieterich 48
Piasa Southwestern 43, Pana 40
Robinson 62, Sullivan (IN.) 50
St. Elmo-Brownstown 75, Cowden-Herrick 46
South Central 58, North Clay 42
Steeleville 63, New Athens 47
Teutopolis 91, Madison 56
Trenton-Wesclin 71, Lebanon 39
Valmeyer 67, Marissa-Coulterville 62
Virden North Mac 65, Litchfield 49
Washington IN 58, Mt. Carmel 57
Waterloo Gibault 63, Lovejoy 32

Tuesday Night Games:
Benton 52, Mt. Vernon 33
Flora 60, Fairfield 57
Okawville 69, Sparta 52
Patoka 65, Webber Twp 43
Salem 65, Olney 60
Sesser-Valier 85, Christopher 81 (OT)
Wayne City 79, North Clay 34
Waltonville 55, Cisne 48

Alton-Marquette 48, Waterloo Gibault 41
Breese Mater Dei 44, Bethalto 32
Carlinville 50, Staunton 42
Carlyle 62, Greenville 48
Carmi 54, Lawrenceville 43
Carrier Mills 89, NCOE 71
Carterville 62, Harrisburg 56
Casey-Westfield 65, Newton 51
Chester 62, Goreville 48
Crab Orchard 69, Cobden 60
Cumberland 70, Tri-County 55
Edwardsville 70, Collinsville 41
Elverado 64, Agape Christian 60
Gallatin County 55, Hardin County 45
Highland 56, Triad 54
Hillsboro 57, Piasa Southwestern 55 (OT)
Johnston City 75, Joppa 73
Lebanon 67, Dupo 61
Marissa-Coulterville 52, Father McGivney 37
Massac County 54, Eldorado 49
Metro-East Lutheran 49, East Alton-Wood River 26
Nokomis 72, Cowden-Herrick 30
O’Fallon 63, Granite City 44
Pana 64, Litchfield 36
Red Bud 70, New Athens 41
Robinson 69, Marshall 59
St. Anthony 62, Altamont 61
St. Elmo-Brownstown 74, Odin 60
South Central 72, Sandoval 54
Thompsonville 59, Galatia 51
Trenton-Wesclin 52, Columbia 50
Trico 77, Zeigler-Royalton 42
Vandalia 72, Roxana 65
Vienna 63, Century 50
Saturday Night Games:

Mt Vernon 43, Waterloo 42
Breese Mater Dei 45, Centralia 35
Waltonville 73, Hamilton County 58
Benton 72, Massac County 36
Pinckneyville 59, Nashville 56
DuQuoin 70, Anna-Jonesboro 66
Elverado 66, Thompsonville 52
Goreville 67, Vienna 62
Meridian 56, Marion 53
Okawville 56, Blooomington CC 34
West Frankfort 75, Harrisburg 63


Friday Night Games:

Black Diamond Conference:
Edwards County 57, Fairfield 47
Carmi 53, Hamilton County 46
Christopher 64, Vienna 49
Eldorado 94, Johnston City 67
Goreville 61, Sesser-Valier 43
River-2-River Conference:

Benton 55, Harrisburg 46
Du Quoin 79, Sparta 51
Massac County 45, Herrin 42
Murphysboro 52, West Frankfort 39
Nashville 48, Carterville 34
Pinckneyville 74, Anna-Jonesboro 35
South-Seven Conference:

Carbondale 46, Mt. Vernon 32
Centralia 68, Althoff 54
Marion 60, Cahokia 58 (2 OT)
Little Illini Conference:

Flora 72, Paris 63
Casey-Westfield 59, Lawrenceville 58
Olney 62, Newton 53
Robinson 60, Red Hill 49
Marshall 65, Sullivan IN 58 (non-Conference)
Apollo Conference:

Effingham 93, Mt. Zion 80 (2 OT)
Salem 63, Mattoon 56
Taylorville 59, Charleston 49
Other Games on Friday:

Okawville 66, Red Bud 42
Columbia 61, Carlyle 51
Patoka 77, Ramsey 32
Wayne City 84, Sandoval 31
Waterloo Gibault 41, Mascoutah 26
Zeigler-Royalton 63, Webber Twp 62
Altamont 63, St. Elmo-Brownstown 47
Alton-Marquette 63, Roxana 23
Breese Central 77, Greenville 34
Carlinville 59, Litchfield 57
Carrier Mills 43, Hardin County 40
Crab Orchard 79, NCOE 77
Cobden 80, Century 78 (OT)
Cowden-Herrick 70, Stew-Stras 69 (OT)
East Alton-Wood River 55, Bunker Hill 49
Egyptian 74, Shawnee 43
Elverado 63, Meridian 58
Freeburg 44, Trenton-Wesclin 34
Highland 55, Waterloo 47
Joppa 61, Agape Christian 50
Marissa-Coulterville 53, New Athens 48
Mater Dei 73, North County Tech, MO 50
Metro-East Lutheran 63, Woodlawn 44
Nokomis 62, Hillsboro 46
North Clay 71, Clay City 62
Odin 51, Lovejoy 50
Piasa-Southwestern 53, Vandalia 46
Steeleville 55, Trico 48
Triad 60, Jerseyville 49
Valmeyer 77, Dupo 69

 
Wednesday Games:
Cisne 84, Grayville 71
Murphysboro 68, Benton 60
Cairo 83, Cobden 70
Madison 78, Dupo 50

Tuesday Games:
Wayne City 48, Woodlawn 29
Sesser-Valier 52, Waltonville 51
Hamilton County 53, Fairfield 50 (OT)
Salem 71, Flora 33
Anna-Jonesboro 53, Sparta 35
Altamont 63, Neoga 36
Breese Central 47, Trenton-Wesclin 18
Du Quoin 56, Harrisburg 55
Edwards County 78, Johnston City 54
Eldorado 57, Carmi 44
Christopher 53, Chester 47
Crab Orchard 55, Carrier-Mills 54
Effingham 77, Olney 43
Gallatin County 52, Thompsonville 43
Goreville 61, Zeigler-Royalton 50
Grayville 78, NCOE 76
Hardin County 57, Galatia 51
Lawrenceville 63, Red Hill 43
Mt Carmel 78, Mt vernon, IN 58
Odin 59, mulberry Grove 54 (OT)
Okawville 67, Marissa 33
Patoka 57, Cowden-Herrick 46
St Anthony 86, South Central 29
Triad 52, Freeburg 46
Waterlo Gibault 61, Waterloo 53
Saturday Games:
Benton Shootout Games:
Hamilton County 55, Gallatin County 44
Carmi 63, Anna-Jonesboro 54
Mt Carmel 52, Nashville 44
Harrisburg 63, Goreville 60
Marshall Co, KY 57, Edwards County 51
Teutopolis 61, Centralia 45
Benton 82, Mattoon 62
Other Games:
Mt Vernon 32, Jerseyville 28
Joppa 61, Thompsonville 54

Friday Night Games:

South-Seven Conference:
Mt Vernon 32, Marion 28
Cahokia 93, Althoff 69
Carbondale 56,Centralia 41
River-2-River Conference:
Benton 56, West Frankfort 46
Herrin 52, Murphysboro 51
Massac County 61, Harrisburg 50
Nashville 61, Sparta 25
Carterville 64, Anna-Jonesboro 45
Pinckneyville 63, Du Quoin 38
Black Diamond Conference:
Eldorado 45, Fairfield 29
Edwards County 55, Hamilton County 43
Carmi-White County 60, Johnston City 44
Goreville 57, Christopher 50
Sesser-Valier 71, Zeigler-Royalton 43
Little Illini Conference:
Flora 59, Casey-Westfield 45
Marshall 57, Newton 42
Olney Richland 65, Lawrenceville 57
Robinson 72, Paris 58
Midland Trail Conference:
Wayne City 83, Odin 26
Woodlawn 63, Cisne 59
Waltonville 74, Grayville 51
Webber Township 87, Clay City 61
Other Games:
Breese Central 55, Columbia 28
Carlyle 57, Trenton-Wesclin 48
Freeburg 54, Red Bud 39
Century 83, Dongola 33
Dieterich 70, North Clay 48 
Cairo 72, Hardin County 55
Elverado 63, Shawnee 40
Greenville 71, Litchfield 31
Hillsboro 59, Carlinville 44
Marissa-Coulterville 58, Valmeyer 44
Meridian 97, Joppa 68
New Athens 53, Lebanon 52
Patoka 79, Sandoval 30
Steeleville 63, Dupo 54
Teutopolis 63, Effingham St. Anthony 45
Vandalia 51, Staunton 33
 
Tuesday Games:
Fairfield 28, Wayne City 26
Altamont 61, Flora 42
Benton 54, Nashville 43
Breese Mater Dei 69, St Anthony 43
Breese Central 61, Carlyle 34
Cahokia 57, Marion 53
Carrier-Mills 42, Gallatin County 40
Cisne 79, Sandoval 36
Christopher 64, Trico 58
Christ Our Rock 59, South Central 58
Crab Orchard 59, Thompsonville 54
DuQuoin 57, West Frankfort 53
Edwards County 60, Carmi 48
Effingham 86, Newton 59
Goreville 63, Chester 61
Mount Carmel 69, Lawrenceville 43
NCOE 64, Galatia 61
Olney 65, Grayville 50
Okawville 60, Freeburg 38
Sesser-Valier 61, Woodlawn 58 (OT)
Teutopolis 72, Robinson 56
Trenton-Wesclin 53, Greenville 50
 
Saturday Games:
Centralia 59, O'Fallon 37
Mt. Vernon 46, Herrin 43
Meridian 66, Waltonville 45
Goreville 69, Woodlawn 57
Okawville 86, Lebanon 35
Steeleville 55, Webber Twp 52
Sesser-Valier 65, Vienna 50
Wayne City 68, Johnston City 49 
Anna-Jonesboro 47, West Frankfort 46
Benton 47, Carterville 45
Breese Central 59, Highland 51
Carbondale 48, Mater Dei 38
Carlyle 61, Nashville 55 
Carmi-White County 75, Grayville 66 
Crab Orchard 73, Gallatin County 59
Elverado 42, Ramsey 31
Marion 51, Massac County 43
Marissa-Coulterville 47, Sparta 31 
Nokomis 68, East Alton-Wood River 48
Teutopolis 66, Taylorville 62 
 
Friday Games:

Black Diamond Conference:
Eldorado 41, Hamilton County 33
Fairfield 63, Johnston City 45
Sesser-Valier 74, Trico 51
Goreville 71, Zeigler-Royalton 42
Vienna 56, Christopher 51
South Seven Conference:
Belleville Althoff 70, Carbondale 56
Cahokia 47, Mt Vernon 29
Centralia 58, Marion 42
River-2-River Conference:

Benton 55, Herrin 45
Pinckneyville 74, Sparta 24
Harrisburg 48, West Frankfort 42
Murphysboro 63, Massac County 49
Nashville 61, Anna-Jonesboro 43
Carterville 54, Du Quoin 33
Midland Trail Conference:

Odin 83, Sandoval 49
Waltonville 83, Clay City 43
Little Illini Conference (Tourney):
Marshall 68, Robinson 54 (1st)
Olney 59, Lawrenceville 58 (3rd)
Flora 70, Paris 65 (Consolation)
Greater Egyptian Conference (Tourney):
Gallatin County 74, NCOE 50 (semi)
Crab Orchard 46, Galatia 43 (semi)
Thompsonville 55, Pope County 44 (7th Place)
Apollo Conference:

Effingham 92, Charleston 61
Salem 50, Taylorville 42
Mt Zion 82, Mattoon 71
Other Games:
Christ Our Rock Luth 58, Mulberry Grove 30
Edwards County 51, Wayne City 45
Okawville 57, Columbia 50
Patoka 51, Cisne 35
Bethalto 48, Waterloo 47
Breese Central 60, Freeburg 48
Breese Mater Dei 69, Teutopolis 64
Century 79, Joppa 74 (OT)
Cobden 44, Elverado 43
Egyptian 73, Dongola 42
Hillsboro 53, Greenville 45
Nokomis 66, Staunton 28
Pana 57, Carlyle 52
Steeleville 60, New Athens 51
Trenton-Wesclin 43, Red Bud 29
Triad 57, Mascoutah 43
Valmeyer 49, Lebanon 47
Waterloo Gibault 73, Chester 51

 

Tuesday Games:
Belleville Althoff 74, Mt. Vernon 64
Carmi 43, Fairfield 22

Cahokia 61, Centralia 56 (OT)
Edwards County 58, Cisne 30
Waltonville 53, Zeigler-Royalton 28
Wayne City 55, Webber 41
Woodlawn 58, Grayville 53

Calloway County, KY 67, Massac County 62
Carlyle 58, Freeburg 46
Century 79, Dongola 27
Charleston 75, Sullivan 47
Chester 76, Christopher 48
Columbia 58, Red Bud 38
Effingham 47, Salem 44
Greenville 62, Pana 54
Highland 55, Waterloo 45
Joppa 69, Egyptian 43
Marissa-Coulterville 84, Lebanon 78
Mater Dei 53, Madison 26
Metro-East Lutheran 59, Roxana 36
Mt. Carmel 71, Gibson Southern, IN 50
Murphysboro 83, Lovejoy 36
Patoka 21, Christ Our Rock 19
Piasa Southwestern 78, Gillespie 75
Steeleville 62, Valmeyer 59
Teutopolis 76, Mt. Zion 69

Friday Games:
Crab Orchard 56, Vandalia 49
Edwards County 70, North Clay 39
Galatia 54, Pope County 44
Gallatin County 67, Hardin County 46
Dupo 47, New Athens 44
Neoga 61, Ramsey 45
Patoka 75, Altamont 65
St. Anthony 55, Windsor-Stew-Stras 32
St. Elmo-Brownstown 76, Mulberry Grove 69
Thompsonville 49, Cobden 41
Zeigler-Royalton 69, Elverado 59
Saturday Games:
Gallatin County 72, Elverado 52
Edwards County 75, Red Hill 62
Pinckneyville 58, Carterville 33
Sesser-Valier 85, Zeigler-Royalton 56
Eldorado 92, NCOE 57
Herrin 66, Woodlawn 51

Crab Orchard 82, Galatia 64
Carrier Mills 46, Thompsonville 28
Oblong 80, North Clay 42
DuQuoin 66, Trico 40


Friday Night Games:
Black Diamond Conference:
Eldorado 70, Edwards County 53
Johnston City 67, Hamilton County 59
Christopher 83, Goreville 73
Little Illini Conference:
Olney 51, Flora 37
River-2-River Conference:
Massac County 62, West Frankfort 51
Harrisburg 52, Herrin 47
Other Games:
Carbondale 59, Marion 44

Mt. Carmel 68, Boonville, IN 59
Hardin County 51, Pope County 38
Tuesday Night Games:
Anna-Jonesboro 67, Century 57 (OT)
Belleville Althoff 73, Centralia 61
Cisne 75, CORLS 31
Christopher 77, Zeigler-Royalton 41
Columbia 45, Waterloo 40
Gallatin County 48, Wayne City 44

DuQuoin 74, Hamilton County 66
Edwards County 47, Carmi 44
Effingham 69, Mt Vernon 41
Flora 49, Woodlawn 36
Freeburg 55, Mascoutah 46
Galatia 48, Hardin County 43
Goreville 87, Sesser-Valier 74
Marshall 58, Lawrenceville 54
Murphysboro 60, West Frankfort 56
Nashville 41, Greenville 26
Okawville 54, Waltonville 45

Olney 64, Dieterich 48

Red Hill 68, Oblong 62
Teutopolis 68, Mattoon 25
Trenton-Wesclin 38, Carlyle 37
Trico 59, Vienna 47
Webber Twp 60, Johnston City 52

Saturday Night Games:
Wayne City 63, Patoka 43
Centralia 55, Herrin 38
East St Louis 74, Belleville Althoff 67
Eldorado 50, Mt. Carmel 48
Gallatin County 52, Webber Twp 40
Hamilton County 82, NCOE 74
Okawville 69, Nashville 63
Marion 62, Harrisburg 58
Pinckneyville 67, Vandalia 51
Red Hill 60, Fairfield 49 
Sesser-Valier 73, Trico 43
Carrier Mills 58, Cobden 39
Du Quoin 57, Massac County 48
Goreville 76, Vienna 71
Graves County KY 89, Meridian 57
Hillsboro 57, Pana 56
Lovejoy 68, Eygptian 50
Red Bud 48, Marissa-Coulterville 44
Waterloo Gibault 55, Bethalto 53

Friday Night Games:

Black Diamond Conference:
Christopher 59, Hamilton County 48
Eldorado 48, Carmi 32
Edwards County 64, Johnston City 56
Vienna 57, Zeigler-Royalton 42
Goreville 94, Trico 51
Little Illini Conference:
Marshall 59, Olney 54
Robinson 68, Flora 54
Casey-Westfield 70, Paris 54
Red Hill 72, Newton 66

Midland Trail Conference:
Woodlawn 86, Sandoval 43
Waltonville 55, Webber Twp 42
Grayville 71, Clay City 39
River-2-River Conference:
Pinckneyville 68, Nashville 59
Du Quoin 63, Anna-Jonesboro 55
Carterville 57, Sparta 31
Benton 53, Massac County 40
Herrin 54, West Frankfort 40
Murphysboro 56, Harrisburg 41
South-Seven Conference:
Centralia 55, Mount Vernon 32
Belleville Althoff 76, Marion 65
Cahokia 57, Carbondale 52
Apollo Conference:  
Effingham 79, Taylorville 47
Mt Zion 48,Salem 36
Mattoon 53, Charleston 49
Cahokia Conference:
Breese Central 56, Columbia 36
Carlyle 65, Red Bud 35
Freeburg at Trenton-Wesclin
Steeleville 64, Lebanon 54
Marissa-Coulterville 56, New Athens 49
Greater Egyptian Conference:
Gallatin County 91, Pope County 69
Crab Orchard 76, Century 66
Hardin County 50, Thompsonville 27
South Egyptian Conference:
Elverado 100, Shawnee 42
Joppa 69, Dongola 50
South Central Conference:
Pana 66, Staunton 29
Greenville 52, Roxana 39
Hillsboro 75, Litchfield 38
Other Friday Games:
Breese Mater Dei 42, Waterloo Gibault 40 (OT)
Vandalia 52, East Alton-Wood River 49 (OT)
South Central 51, Cisne 50
Altamont 66, Dieterich 46
Galatia 77, Agape Christian 49
Cowden-Herrick-Beecher City 80, North Clay 65
Windsor-Stewardson-Strasburg 57, St Elmo 40
Mulberry Grove 53, Ramsey 48
Bunker Hill 66 Piasa Southwestern 59
-------------------------------------
Christopher 73, Trico 43
Flora 55, Dieterich 52
Hamilton County 55, Carrier Mills 52
Vienna 63, Sesser-Valier 50

Webber 57, Christ Our Rock Lutheran 52
Altamont 76, Shelbyville 73 (OT)

Alton-Marquette 61, Mt. Olive 28
Breese Central 56, Wesclin 49
Carmi 46, Gallatin County 34
Charleston 72, Olney 63
Chester 67, Zeigler-Royalton 35
Cowden-Herrick-Beecher City 69, Martinsville 54
Cumberland 52, St. Elmo-Brownstown 48
Evansville Central 50, Mt. Carmel 48
Freeburg 38, Red Bud 36
Galatia 47, Thompsonville 44
Marshall 80, Oblong 58
Murphysboro 62, Sparta 36
Pana 61, Mattoon 57
Piasa-SW 49, Greenville 45
Pinckneyville 60, Waterloo 40
Red Hill 67, Casey-Westfield 54
St. Anthony 60, North Clay 27
Teutopolis 90, Paris 51
Thursday Night Games:
Eldorado 62, HamiltonCounty 50
Okawville 56,Waterloo Gibault 46
Flora 46, Christopher 45 (OT)

West Frankfort 70, Goreville 68
Greenville 61, Vandalia 50
St Elmo 65, North Clay 25

Wednesday Night Games:
Carterville 43, Nashville 37
Carbondale 60, Murphysboro 45
Breese Central 57, Alton Marquette 32
Mascoutah 56, Madison 38
Vienna 57, Carlisle Co, KY 50

Tuesday Night Games:

Wayne City 71, NCOE 47
Lawrenceville 65, Faifield 56
Webber Twp 51 Woodlawn 49
Cisne 78, North Clay 47
Waltonville 61, Crab Orchard 46
Centralia 53, Highland 36
Benton 67, Harrisburg 51
Herrin 55, Marion 52
Columbia 59, Carlyle 53
Chester 57, Anna-Jonesboro 55
Du Quoin 56, Sparta 31
Triad 61, Trenton-Wesclin 52
Eldorado 77, Carrier-Mills 50
Elverado 56, Galatia 53
St. Anthony 63, Robinson 46
Casey-Westfield 86, Martinsville 53
Altamont 64, Cumberland 43
Vandalia 74, Hillsboro 71
Friday Night Results:
Black Diamond Conference:

Chester 78, Trico 37
Christopher 59, Sesser-Valier 56
Carmi 55, Hamilton County 37
Fairfield 56, Edwards County 50
Eldorado 80, Johnston City 45
Little Illini Conference:
Marshall 57, Flora 45
Robinson 52, Newton 47
Olney 55, Paris 48
Midland Trail Conference:
Waltonville 55, Woodlawn 47 (OT)
Odin 81, Sandoval 33
River-2-River Conference:
Massac County 51, Anna-Jonesboro 41
Nashville 75, Sparta 38
Pinckneyville 59, DuQuoin 41
Carterville 45, Anna-Jonesboro 40
Benton 75, West Frankfort 32
Massac County 65, Harrisburg 61
Herrin @ Murphysboro (postponed)
South-Seven Conference:
Carbondale 49, Mount Vernon 27
Belleville Althoff at Centralia (postponed)
Marion at Cahokia (postponed)
Cahokia Conference:
Breese Central 54, Carlyle 48
Columbia @ Freeburg (postponed)
Trenton-Wesclin 51, Red Bud 23
Valmeyer @ Dupo (postponed)
Lebanon @ New Athens (postponed)
Greater Egyptian Conference:
NCOE 82, Hardin County 69
Carrier Mills 65, Pope County 38

Other Games:
Carbondale 53, Carterville 32
Okawville 69, Steeleville 48
Quincy Notre Dame @ Breese Mater Dei (postponed)
Metro-East Lutheran @ Bunker Hill (postponed)
Altamont 73, North Clay 37
Effingham St. Anthony 71, Dieterich 37
Greenville @ Gillespie (postponed)
Highland @ Triad (postponed)
Bethalto Civic Memorial 65, Roxana 32
Pana @ Staunton (postponed)
Piasa Southwestern 63, Jerseyville 60
Meridian 97, Dongola 31
Cobden 75, Shawnee 47
Elverado 71, Agape Christian 37
------------------------------
Mt Vernon 81, Lovejoy 45
Fairfield 42, Hamilton County 41
Edwards County 55, Lawrenceville 50
Woodlawn 54, Christ Our Rock 45
Waltonville 43, Christopher 41
Johnston City 88, Sesser-Valier 86
Okawville 72, Greenville 41
Benton 56, Carmi 45

Mt. Carmel 55, Princeton IN 50
Teutopolis 83, Effingham 74
Vienna 62, Pope County 46
Trico 59, New Athens 49
Columbia 53, Red Bud 35
Triad 53, Carlyle 49
Gallatin County 68, Carrier-Mills 53
NCOE 89, Galatia 75
Effingham St. Anthony 55, Newton 43
Trenton-Wesclin 53, Highland 35
Steeleville 61, Dupo 51
Marissa-Coulterville 54, Lebanon 52

Meridian 49, Cobden 34
Century 69, Shawnee 29
Elverado 64, Egyptian 40
---------------------------------------
Fairfield 86, NCOE 78
Salem 55, West Frankfort 45
Woodlawn 49, Christopher 46

Nashville 64, Waterloo Gibault 43
Pinckneyville 70, Cairo 54
Harrisburg 66, Meridian 53
Anna-Jonesboro 61, Cobden 46
Carlyle 69, Vandalia 49
Lebanon 68, Christ Our Rock 58
Marion 75, Riverview Gardens MO 57
Mascoutah 49, Columbia 34
Mater Dei 63, Olney 50
Mt. Carmel 66, Flora 46
Mt. Zion 62, Champaign Centennial 56
Murphysboro 67, Du Quoin 39
-----------------------------------
South-7 Conference:

Marion 62, Mt Vernon 59 (OT)

Carbondale 59, Centralia 51
Althoff 86, Cahokia 76
Black Diamond Conference:
Fairfield 41, Eldorado 40
Edwards County 52, Hamilton County 44
Carmi 56, Johnston City 37

Sesser-Valier 70, Chester 67
Vienna 64, Z-R 40
River-2-River Conference:
Benton 54, Herrin 52
Murphysboro 50, Massac County 38
Nashville 77, Anna-Jonesboro 46
Harrisburg 53, West Frankfort 42
Carterville 57, DuQuoin 50
Pinckneyville 70, Sparta 26
Little Illini Conference:

Lawrenceville 47, Flora 44
Olney 72, Red Hill 56

Robinson 56, Casey-Westfield 38
Marshall 72, Paris 49
Midland Trail Conference:
Grayville 67, Sandoval 49
Woodlawn 55, Odin 32
Apollo Conference:
Effingham 72, Mattoon 42
Salem 69, Charleston 43
Mt Zion 81, Taylorville 59
Cahokia Conference:
Breese Central 64, Red Bud 27
Carlyle 50, Freeburg 42
Dupo 89, Lebanon 82

Trenton-Wesclin 44, Columbia 41 (OT)
Greater Egyptian Conference:
Gallatin County 57, Pope County 37
Crab Orchard 83, Galatia 69
Hardin County 65, Carrier-Mills 50

South Egyptian Conference:
Meridian 83,Century 61
Elverado 80, Dongola 26
Cobden 63, Joppa 53

Mississippi Valley Conference:
Bethalto 55, Jerseyville 39
Mascoutah 37, Highland 35
Triad 61, Waterloo 56
National Trail Conference:
St Anthony 68, St Elmo 39
Cowden-Herrick 66, Dieterich 65
Others:
Webber Twp 76, Thompsonville 39

Waltonville 59, CORLS 47
Mt Carmel 35, Vincennes Lincoln 24

Newton 54, North Clay 42
Okawville 90, Trico 31
Steeleville 41, Marissa 27
Teutopolis 91, St Joe Ogden 67
Waterloo Gibault 63, Metro-East Lutheran 60

Neoga 61, Sullivan 57
-------------------------------------
Cisne 71, Clay City 22

Carrier-Mills 58, Thompsonville 34
Carmi 76, NCOE 63
Carterville 64, Lovejoy 32
Casey-Westfield 50, Cumberland 44
Edwards County 53, Flora 38
Eldorado 60, West Frankfort 48
Fairfield 55, Johnston City 28
Freeburg 42, Waterloo 41
Galatia 60, Pope County 31
Gallatin County 53, Crab Orchard 48
Highland 70, Bethalto 62 (OT)
Mascoutah 50, Trenton Wesclin 45
Meridian 81, Agape Christian 35
Mt Carmel 56, Robinson 42
Neoga 55, Dieterich 53
Newton 68, Altamont 53
Okawville 72, Sesser-Valier 45
Patoka 61, Mulberry Grove 43
Vandalia 74, South Central 61
Vienna 51, Chester 48
Wayne City 47, Cisne 40
Webber Twp 67, Odin 49
------------------------
Steeleville 64, Valmeyer 56

Waltonville 83, Sandoval 30
Carbondale 70, Jackson MO 64

Centralia 50, Triad 29
Chicago Curie 81, Althoff 80
Gallatin County 67, Galatia 48
Meridian 71, Metro-East Lutheran 48
Mt. Carmel 59, Jasper IN 47
Patoka 72, South Central 38
Valmeyer 72, Christ Our Rock 46
----------------------
Althoff 85, Carbondale 52
Cahokia 42, Mt Vernon 24
Centralia 50, Marion 25
Crab Orchard 75, Pope County 51
Effingham 90, Charleston 66
Eldorado 47, Gallatin Co 44 (OT)
Fairfield 71, Cisne 56
Galatia 54, Carrier-Mills 44
Lawrenceville 68, Red Hill 59
Marshall 85, Hutsonville 59
Mater Dei 82, Gillespie 53
Mount Zion 63, Mattoon 55

North Clay 48, Sandoval 42
Odin 61, South Central 49
Paris 45, Newton 43
Patoka 73, Clay City 28
Robinson 72, Olney 46
St Elmo 57, Neoga 45
Taylorville 49, Salem 46
Teutopolis 51, Breese Central 41
Thompsonville 71, NCOE 55
Waterloo Gibault 64, Madison 39
Wayne City 52, Grayville 40
Waterloo 47, Jerseyville 43
Webber Twp 79, Zeigler-Royalton 47

--------------------
Wayne City 56, Christ Our Rock Lutheran 22
Bethalto 57, Alton-Marquette 54

Crab Orchard 98, NCOE 83
Dieterich 59, Cisne 42
Edwards County 73, Grayville 57
Marissa-Coulterville 58, Elverado 29
Marshall 86, Cumberland 47
Mascoutah 43, Salem 39
Mt. Carmel 75, Evansville North 61
Neoga 58, Cowden-Herrick-Beecher City 49
Patoka 69, Odin 39
Pope County 46, Thompsonville 45
Red Hill 75, Palestine-Hutsonville 57
St. Anthony 58, Sullivan 28
St. Elmo-Brownstown 66, South Central 48
 

December Holiday Tournaments:
Conrad Allen Tourney:
Patoka 41, Wayne City 40 (Championship)
Fairfield JV 59, Red Hill 56 (3rd Place)
Crab Orchard 67, Webber Twp 58 (5th Place)
Cisne 62, Grayville 54 (7th Place)
Patoka 67, Red Hill 55
Wayne City 57, Crab Orchard 53
Patoka 59, Webber Twp 51
Fairfield JV 59, Grayville 53
Red Hill 69. Cisne 61
Crab Orchard 62, Grayville 54

Webber Twp 63, Cisne 52
Wayne City 53, Fairfield JV 20
Cisne 50, Patoka 47
Fairfield JV 57, Crab Orchard 55
Red Hill 64, Webber Twp 58
Wayne City 66, Grayville 34

Post-Thanksgiving Tournaments:

Carlyle Kaskaskian Tournament:
Okawville 54, Pinckneyville 45 (1st Place)
Carlyle 67, New Athens 54 (3rd Place)
Hillsboro 47, Woodlawn 42, (5th Place)
Greenvile 61, Flora 31 (7th Place)
Woodlawn 50, Greenville 49 (OT)
New Athens 54, Flora 44
Pinckneyville 51, Carlyle 44
Okawville 64, Hillsboro 45
Hillsboro 47, New Athens 29

Carlyle 52, Woodlawn 40
Okawville 66, Flora 47
Pinckneyville 43, Greenville 29
Okawville 74, New Athens 45
Flora 63, Hillsboro 46
Pinckneyville 62, Woodlawn 38
Carlyle 58, Greenville 54

DuQuoin Tip-Off Classic:
Carmi 56, Sesser-Valier 44
Cairo 89, Lovejoy 45
Carmi 69, Cairo 62
DuQuoin 63, Sesser-Valier 51
Cairo 89, Lovejoy 45
DuQuoin 70, Lovejoy 49
Cairo 55, Sesser-Valier 53
DuQuion 66, Cairo 64
Carmi 51, Lovejoy 35
Sesser-Valier 65, Lovejoy 57
Carmi 51, DuQuoin 45

Goreville Invitational:
Benton 5-0
Johnston City 3-2
Anna-Jonesboro 3-2
Hamilton County 2-3
Goreville 2-3
Hardin County 0-5
Benton 69, Johnston City 45
Anna-Jonesboro 58, Hardin County 42
Hamilton County 70, Johnston City 62
Benton 68, Goreville 58
Anna-Jonesboro 60, Hamilton County 36
Goreville 78, Hardin County 61
Benton 60, Anna-Jonesboro 35
Hamilton County 73, Hardin County 67
Johnston City 78, Goreville 75
Benton 70, Hardin County 43

Johnston City 66, Anna-Jonesboro 56
Goreville 58, Hamilton County 53
Johnston City 55, Hardin County 41 
Benton 63, Hamilton County 32
Anna-Jonesboro 74, Goreville 69 (OT)

Murphysboro Tournament:
Murphysboro 79, Confluence Prep MO 66
Harrisburg 53, Roosevelt MO 47
Murphysboro 76, Harrisburg 57
Confluence MO 74, Harrisburg 68
Murphysboro 55, Roosevelt, MO 38

Trico Pioneer Invitational:
Sparta 68, Shawnee 43
Red Bud 46, Steeleville 34
Chester 58, Trico 37
Steeleville 58, Trico 50
Chester 72, Sparta 48
Red Bud 56, Shawnee 19
Chester 55, Red Bud 44
Trico 59, Sparta 26
Steeleville 72, Shawnee 17
Chester 78, Shawnee 24

Steeleville 53, Sparta 43
Trico 52, Red Bud 51
Red Bud 45, Sparta 27
Trico 76, Shawnee 17
Chester 61, Steeleville 54

Wesclin/Lebanon Tournament:
Columbia 65, Lebanon 54 (OT)
Nashville 61, Wesclin 52
Lebanon 77, Father McGivney 52
Trenton-Wesclin 61, Columbia 52
Columbia 65, Father McGivney 18

Nashville 65, Lebanon 33
Nashville 46, Columbia 38
Trenton-Wesclin 75, Father McGivney 20
Trenton-Wesclin 64, Lebanon 25
Nashville 70, Father McGivney 12

 

Thanksgiving Tournaments:

Capital Classic at Lawrenceville County:
Mount Carmel 65, Marshall 46 (1st Place)
Teutopolis 48, Salem 41 (3rd Place)
Fairfield 50, Lawrenceville 43 (5th Place)
Red Hill 67, Olney 65 (OT) (7th Place)
Salem 55, Fairfield 44
Marshall 76, Red Hill 52
Mount Carmel 68, Olney 50
Teutopolis 67, Lawrenceville 40
Salem 65, Red Hill 37
Teutopolis 63, Olney 31
Marshall 52, Fairfield 45
Mount Carmel 61 Lawenceville 46
Marshall 61, Salem 37
Mount Carmel 64,Teutopolis 62
Fairfield 69 Red Hill 58
Lawrenceville 57, Olney 51

Centralia Tournament:
Centralia 47, Belleville East 38 (1st Place)
Springfield 50, Jerseyville 43 
Belleville East 70, Jerseyville 50
Mascoutah 58, Springfield 50
Centralia 54, Springfield 36
Mascoutah 50, Jerseyville 38
Belleville East 66, Springfield 43
Centralia 52, Mascoutah 48
Centralia 52, Jerseyville 31
Belleville East 76, Mascoutah 50

Christopher Tournament:
Wayne City 61, Christopher 57 (1st Place)
Webber Twp 56, Waltonville 53 (3rd Place)
Thompsonville 51, Zeigler-Royalton 38 (5th Place)
NCOE 77, Hamilton County JV 48 (7th Place)
Zeigler-Royalton 73, Hamilton County JV 63
Wayne City 61, Waltonville 58 (OT)
Thompsonville 78, NCOE 75
Christopher 61, Webber Twp 52
Waltonville 70, Hamilton County JV 40
Wayne City 57, Zeigler-Royalton 23
Webber Twp 62, Thompsonville 56
Christopher 100, NCOE 73

Crab Orchard Tournament:
Crab Orchard 69, Dongola 35
Joppa 58, Elverado 51
Pope County 64, Egyptian 36
Crab Orchard 61, Elverado 30
Pope County 48, Dongola 21
Joppa 71, Egyptian 31
Elverado 49, Pope County 24
Egyptian 68, Dongola 54
Crab Orchard 64,Joppa 45
Elverado 51, Dongola 28
Joppa 45, Pope County 43
Crab Orchard 74, Egyptian 39
Dongola 34, Joppa 84
Egyptian 46, Elverado 50
Crab Orchard 63, Pope County 50

Cumberland Tournament:
Cumberland 68, Charleston 66 (1st Place)
Oblong 65, Altamont 64 (3rd Place)
Newton 55, Casey-Westfield 42 (5th Place)
Dieterich 65, Neoga 51 (7th Place)
Casey-Westfield 57, Neoga 29
Oblong 47, Dieterich 37
Cumberland 53, Altamont 49
Charleston 77, Newton 66
Altamont 61, Casey-Westfield 44
Oblong 54, Newton 50
Cumberland 48, Neoga 38
Dieterich 68, Dieterich 58
Altamont 60, Neoga 32
Newton 59, Dieterich 42
Cumberland 38, Casey-Westfield 37
Charleston 72, Oblong 55

Grayville Tournament:
Gallatin County 75, Cisne 45
Edwards County 74, Grayville 60
Edwards County 68, Gallatin County 50
Grayville 67, Cisne 62
Edwards County 58, Cisne 43
Gallatin County 65, Grayville 60

Highland Tournament:
Edwardsville 81, Althoff 78
Carbondale 57, Waterloo 53
O'Fallon 49, Highland 37
Althoff 86, Waterloo 60

O’Fallon 55, Carbondale 42
Edwardsville 66, Highland 37
Waterloo 59, O’Fallon 48
Edwardsville 66, Carbondale 55
Althoff 82, Highland 39
Carbondale 40, Highland 35
Althoff 88, O’Fallon 68
Edwardsville 80, Waterloo 52

Metro-East Lutheran Tourney:

Alton-Marquette 45, Waterloo Gibault 40
Bunker Hill 54, CORLS 46
Madison 52, Roxana 35
Metro-East Lutheran 75, Gillespie 39
Roxana 52, Marissa 29
Odin 65, Valmeyer 62
Litchfield 65, Dupo 58
Metro East JV 44, East Alton Wood River 42
Waterloo Gibault 57, Freeburg 49
Waterloo Gibault 61, East Alton Wood River 37
Metro-East Lutheran 66, Marissa 55
Piasa SW 57, Madison 45
Alton-Marquette 58, Staunton 17
Valmeyer 65, Metro-East JV 30
Madison 57, Bunker Hill 48
Roxana 67, Dupo 32
Marissa-Coulterville 58, Litchfield 50
Odin 69, East Alton Wood River 57
Freeburg 52, Valmeyer 24
Alton-Marquette 77, CORLS 32
Waterloo Gibault 65, Odin 40
Piasa SW 47, Bunker Hill 37
Staunton 36, CORLS 32
Freeburg 54, Metro-East JV 17
Gillespie 72, Dupo 57
Metro-East Lutheran 74, Litchfield 48

Mulberry Grove Tournament:
Patoka 59, St Elmo 56 (1st Place)
South Central 59, Mt Olive 54 (3rd Place)
North Clay 65, Mulberry Grove 62 (5th Place)
Ramsey 54, Sandoval 42 (7th Place)
Mt Olive 72, Sandoval 47
Patoka 59, North Clay 29
St Elmo 75, Mulberry Grove 37
St Elmo 78, Sandoval 25
South Central 80, Ramsey 58
Mt Olive 65, Mulberry Grove 42
North Clay 45, Ramsey 42
Patoka 71, South Central 54
Mulberry Grove 69, Sandoval 52
South Central 66, North Clay 44
St Elmo 62, Mt Olive 61
Patoka 50, Ramsey 34

Pyramid Plus Tournament at Carterville:
Mt Vernon 56, Meridian 37
Herrin 72, Collinsville 57
Marion 52, Carterville 49
Herrin 38, Mt Vernon 33
Marion 50, Collinsvile 47
Collinsville 57, Meridian 36
Carterville 49, Mt Vernon 34
Marion 54, Herrin 50
Herrin 40, Meridian 37
Collinsville 57, Carterville 51
Marion 44, Mt Vernon 32
Collinsville 41,  Mount Vernon 27
Marion 66, Meridian 46
Herrin 49, Carterville 43

St Anthony-Effingham Tournament:
Effingham 73, Robinson 67 (1st Place)
St Anthony 54, Breese Central 52 (3rd Place)
Mattoon 74, St Thomas More 52 (5th Place)
Okaw Valley 41, Chicago Corliss 37 (7th Place)
Mattoon 62, Chicago Corliss 57
St Thomas More 58, Okaw Valley 52
Robinson 56, Breese Central 50
Effingham 73, St Anthony 66
Breese Central 74, Mattoon 51
Effingham 80, Okaw Valley 49
St Anthony 68, St Thomas More 67 (OT)
Breese Central 65, Chicago Corliss 55
Effingham 86, St Thomas More 68
Robinson 53, Mattoon 36
Robinson 49, Chicago Corliss 41
St Anthony 75, Okaw Valley 24

Vienna Tournament:
Eldorado 68, Vienna 38
Century 75, Carrier-Mills 59
Cobden 78, Galatia 73
Eldorado 43, Carrier-Mills 41
Century 67, Cobden 50
Vienna 51, Galatia 49
Century 69, Galatia 55
Eldorado 71, Cobden 39
Vienna 63, Carrier Mills 56 (OT)
Carrier-Mills 56, Cobden 43
Eldorado 71, Galatia 27
Vienna 68, Century 63
Eldorado 79, Century 61
Carrier-Mills 75, Galatia 54
Vienna 67, Cobden 57

 

 

 

 

--------------Last Year Post Season-----------------
Class 1A State Tourney:
LeRoy 38, Chicago 35 (Championship)
Liberty 57, Woodlawn 51-OT (3rd Place)
Chicago Leo 46, Woodlawn 45
LeRoy 48, Liberty 32

Class 2A State Tourney:
St Joe Ogden 61, Rockridge 43 (Championship)
Breese Central 71, Hales Franciscan 58 (3rd Place)
St Joe Ogden 60, Breese Central 48
Rockridge (Taylor Ridge) 45, Hales Franciscan 43

Class 1A Super-Sectional:
Woodlawn 63, Patoka 42
Chicago Leo 55, Brimfield 51
LeRoy 58, Newark 50
Liberty 41, Waterloo Gibault 37
Class 2A Super-Sectional:
Breese Central 67, Teutopolis 52
St Joe Ogden 56, Pleasant Plains 43
Hales-Franciscan 62, Chicago Orr 58
Taylor Rockridge 51, Aurora Christian 40
Class 3A Sectional:
At Highland:
Althoff 67, Centralia 53
Centralia 59, Columbia 37
Althoff 101, Mt Vernon 63
At Taylorville:
Springfield Southeast 62, Springfield Lanphier 57
Springfield Lanphier 68, Champaign Central 61
Springfield Southeast 59, Mahomet-Seymour 46

Class 1A Sectional Scores:
At Gallatin County:

Woodlawn 67, Christopher 48 (Championship)
Christopher 63, Goreville 51
Woodlawn 69, Meridian 54

At Red Hill :
Patoka 64, St Anthony 58 (Championship)
St Anthony 45, Dieterich 43
Patoka 60, Edwards County 48

At White Hall:
Waterloo Gibault 48, Okawville 40 (Championship)
Okawville 67, Pawnee 46
Waterloo Gibault 54, Carrollton 35

Class 2A Sectional Scores:
At Flora:
Teutopolis 58, Lawrenceville 54 (Championship)
Teutopolis 62, Mount Carmel 44
Lawrenceville 60, Carterville 50
At Pinckneyville:
Breese Central 73, Nashville 59 (Championship)
Nashville 47, Pinckneyville 45
Breese Central 38, Alton-Marquette 34

Class 3A Regional Scores:
At Marion:
Mount Vernon 49, Murphysboro 34 (Championship)
Mount Vernon 57, Marion 42
Murphysboro 70, Harrisburg 65 (OT)
Marion 54, Massac County 35
Harrisburg 70, Herrin 46

At Salem:
Centralia 48, Carbondale 31 (Championship)
Carbondale 60, Benton 49
Centralia 67, Salem 35
Salem 59, West Frankfort 46

At Triad:
Belleville Althoff 81, Highland 56 (Championship)
Highland 70, Jerseyville 61
Althoff 73, Bethalto 48
Bethlato 51, Mascoutah 49
Jerseyville 65, Triad 41

At Columbia:
Columbia 61, Breese Mater Dei 58 (Championship)
Breese Mater Dei 50, Cahokia 47 (OT)
Columbia 57, Waterloo 35
Waterloo 58, Freeburg 42

Class 1A Regional Scores:

At Christopher:
Christopher 59, Webber Twp 51 (Championship)
Webber Twp 52, Wayne City 47 (OT)
Christopher 73, Waltonville 53
Webber Twp 72, Elverado 36
Wayne City 68, Zeigler-Royalton 36
Waltonville 58, Sesser-Valier 47
At Crab Orchard:
Woodlawn 69, Steeleville 27 (Championship)
Steeleville 65, Crab Orchard 59
Woodlawn 61, NCOE 33
NCOE 51, Thompsonville 45
Crab Orchard 72, Galatia 58
At Dieterich:
Dieterich 48, Oblong 43 (Championship)
Oblong 64, Red Hill 62
Oblong 69, Clay City 24
Hutsonville 70, Martinsville 36
At Goreville:
Goreville 88, Gallatin County 69 (Championship)
Goreville 80, Carrier-Mills 63
Gallatin County 50, Cobden 47
Carrier-Mills 61, Hardin County 20
Cobden 67, Pope County 42
At Lebanon:
Okawville 65, Lebanon 35 (Championship)
Okawville 62, Marissa 27
Marissa 54, Valmeyer 32
Lovejoy 67, New Athens 47
At Nokomis:
St Anthony 55, Nokomis 38 (Championship)
St Anthony 76, Central A&M 45
Nokomis 63, Mulberry Grove 44
Central A & M 111, Ramsey 59
Mulberry Grove 71, Okaw Valley 69
At North Clay - Louisville:
Edwards County 79, Grayville 66 (Championship)
Grayville 64, Cisne 61
Edwards County 93, Sandoval 80
Edwards County 77, North Clay 52
Sandoval 59, Christ Our Rock 42
At St. Elmo:
Patoka 65, Altamont 63 (Championship)
Altamont 62, South Central 56
Patoka 42, St Elmo 40
Patoka 71, Neoga 33
St Elmo 74, Beecher City 59
South Central 56, Stew-Stras-Windsor 50
Class 2A Regional Scores:
At Casey:
Lawrenceville 65, Robinson 51 (Championship)
Lawrenceville 103, Cumberland 51
Robinson 70, Newton 59
Cumberland 72, Casey-Westfield 48
At Dupo:
Alton-Marquette 46, Roxana 45 (Championship)
Roxana 53, Red Bud 41
Alton-Marquette 94, Dupo 41
Dupo 89, East Alton-Wood River 75
At Greenville:
Nashville 72, Greenville 56 (Championship)
Nashville 59, Hillsboro 53
Greenville 65, Gillespie 55
Hillsboro 69, Litchfield 54
Gillespie 74, Carlinville 47
At McLeansboro:
Carterville 56, Carmi 49 (Championship)
Carterville 66, Flora 46
Carmi 42, Fairfield 29
Fairfield 51, Hamilton County 35
At Sparta:
Pinckneyville 59, Trico 49 (Championship)
Trico 68, Chester 45
Pinckneyville 63, DuQuoin 35
DuQuoin 56, Sparta 52
At Teutopolis:
Teutopolis 58, Marshall 50 (Championship)
Marshall 101, Pana 86
Teutopolis 88, Shelbyville 41
Shelbyville 75, Vandalia 65
Pana 58, Sullivan 49
At Trenton-Wesclin:
Breese Central 56, Carlyle 41 (Championship)
Breese Central 59, Piasa SW 46
Carlyle 46, Trenton-Wesclin 37
Piasa SW 52, Staunton 25
At Vienna:
Mt Carmel 56, Vienna 38 (Championship)
Vienna 70, Anna-Jonesboro 65 (OT)
Mt Carmel 69, Eldorado 52
Eldorado 82, Johnston City 42

 


Copyright 2018, areasports.net