Home Boys HS Basketball Scores Girls HS Basketball Scores Boys Jr High Hoops Girls Jr High Hoops Boys HS Tourney Scoreboard Boys Team Photos Archived Broadcasts Contact Us LoginRegister
 .





 Boys HS Tourney Scoreboard


Boys Mid-Winter Tournament Scoreboard:

Benton Inv Tournament:
Saturday, January 21:
Pinckneyville 51, Benton 46
Hamilton County 65, Meridian 61
Vandalia 46, Sesser-Valier 42
Hamilton County 63, Sesser-Valier 45
Benton 76, Meridian 68
Pinckneyville 64, Vandalia 46

Friday, January 20th:
Pinckneyville 75, Sesser-Valier 29
Benton 70, Hamilton County 57
Meridian 63, Vandalia 59

Wednesday, January 18th:
Pinckneyville 54, Hamilton County 27
Benton 77, Vandalia 50
Meridian 82, Sesser-Valier 53

Monday, January 16th:
Vandalia 56, Hamilton County 50
Pinckneyville 65, Meridian 43
Benton 78, Sesser-Valier 27


Carmi Inv Tournament:
Saturday, January 21st:
Mt Vernon, IN 55, Fairfield 49
Carmi 70, Evansville Day 43

Friday, Janaury 20th:
Carmi 46, Fairfield 38
Mt Vernon, IN 63, Harrisburg 49

Thursday, January 19th:
Harrisburg 82, Evansville 72
Carmi 62, Mt Vernon, IN 50

Tuesday, January 17th:
Harrisburg 56, Fairfield 55 (OT)
Mt Vernon 79, Evansville Day 69
Monday, January 16th:
Fairfield 61, Evansville Day 57
Carmi 53, Harrisburg 49


Johnston City Arrowhead Classic:
Saturday, January 21st:
Eldorado 55, DuQuoin 45
Johnston City 49, Anna-Jonesboro 42

Friday, January 20th:
Eldorado 52, Christopher 37
DuQuoin 50, Johnston City 42

Thursday, January 19th:
Anna-Jonesboro 52, Christopher 44
Eldorado 51, Johnston City 47

Tuesday, January 17th:
Eldorado 48, Anna-Jonesboro 34
Christopher 42, DuQuoin 34 (OT)

Monday, January 16th:
Anna-Jonesboro 67, DuQuoin 55
Chrsitopher 40, Johnston City 30

Metropolis Superman Classic:
Saturday, January 21st:
Charleston, MO 70, Massac County 55 (Championship)
Vienna 61, Goreville 50 (3rd Place)

Carterville 55, Graves County 54 (Consolation Title)
Friday, January 20th:
Massac County 75, Vienna 57 (semi)
Charleston, MO 79, Goreville 54 (semi)

Thursday, January 19th:
Carterville 70, Fort Campbell,KY 35
Graves County, KY 93, Century 25

Tuesday, January 17th:
Massac County 78, Century 31
Charleston 114, Fort Campbell, KY 48

Monday, January 16th:
Vienna 65, Graves Co, KY 52
Goreville 64, Carterville 62


Midland Trail Tournament:
Saturday, January 21st:
CORLS 68, Cisne 33 (Championship)
Webber Twp 56, Waltonville 46 (3rd Place)
Wayne City 69, Grayville 55 (Consolation Title)

Thursday, January 19th:
Christ Our Rock 71, Webber Twp 34
Cisne 74, Waltonville 71

Wednesday, January 18th:
Grayville 71, Woodlawn 67
Wayne City 82, Red Hill 66

Patoka-Odin 56, Sandoval 51
Tuesday, January 17th:
Waltonville 64, Wayne City 58
Cisne 74, Red Hill 55
Webber Twp 60, Woodlawn 37
CORLS 81, Grayville 33
Monday, January 16th:
Grayville 76, Patoka-Odin 61
Red Hill 58, Sandoval 50


Nashville Inv Tournament:
Saturday, January 21st:
Nashville 44, Breese Central 38 (Championship)
Mascoutah 64, Breese Mater Dei 47 (3rd Place)
Metro-East Lutheran 45, Brentwood 40 (7th Place)
Marion 49, St Louis Kipp 19 (Consolation Title)

Friday, January 20th:
Nashville 52, Mascoutah 38 (semi)
Breese Central 54, Breese Mater Dei 41 (semi)

Wednesday, January 18th:
Marion 53, Brentwood, MO 28
St Louis Kipp 73, Metro-East Lutheran 34
Monday, January 16th:
Breese Mater Dei 52, Marion 45
Mascoutah 67, Metro-East Lutheran 27
Nashville 67, St Louis Kipp 65
Breese Central 90, Brentwood,MO 28


Okawville Inv Tournament:
Saturday, January 21st:
Columbia 59, Trenton-Wesclin 48 (Championship)
Waterloo Gibault 60, Alton-Marquette 50 (3rd Place)
Highland 48, Okawville 36 (Consolation Title)
Carlyle 46, Roxana 40 (7th Place)

Friday, January 20th:
Trenton-Wesclin 71, Waterloo Gibault 60 (semi)
Columbia 65, Alton-Marquette 48 (semi)

Thursday, January 19th:
Okawville 57, Roxana 43
Highland 69, Carlyle 55

Tuesday January 17th:
Okawville 64, Columbia 51
Alton-Marquette 53, Highland 48

Monday, January 16th:
Waterloo Gibault 53, Okawville 27
Trenton-Wesclin 52, Roxana 34


Salem Invitational Tournament:
Saturday, January 21st:
East St Louis 49, Mt Vernon 44 (Championship)
Thorton Fractional North 46, Carbondale 44 (3rd Place)
Salem 53, Madison 44 (7th Place)
Champaign Central 59, Effingham 55 (Consolation Title)

Friday, January 20th:
Mt Vernon 50, Carbondale 40 (semi)
East St Louis 70, Thorton Fractional North 58 (semi)

Thursday, January 19th:
East St Louis 80, Salem 57
Thorton Fractional North 61, Effingham 50

Wednesday, January 18th:
Mount Vernon 51, Champaign Central 41
Carbondale 57, Madison 56


Sparta Mid-Winter Tourney:
Saturday, January 21st:
Freeburg 66, Steeleville 45 (Championship)
Sparta 63, Red Bud 58 (3rd Place)
Lovejoy 69, Waterloo 45 (5th Place)
Murphysboro 43, Trico 35 (7th Place)

Friday, January 20th:
Freeburg 73, Trico 47
Red Bud 50, Waterloo 48
Sparta 51, Murphysboro 46

Thursday, January 19th:
Steeleville 62, Lovejoy 57
Waterloo 45, Trico 30
Freeburg 56, Red Bud 44

Wednesday, January 18th:
Sparta 63, Lovejoy 58
Murphysboro 49, Steeleville 39
Freeburg 57, Waterloo 43

Tuesday, January 17th:
Lovejoy 53, Murphysboro 52
Red Bud 65, Trico 33
Steeleville 67, Sparta 62

West Frankfort Mid-Winter Classic:
Friday, January 20th:
Centralia 42, Herrin 37 (Championship)
West Frankfort 67, Cairo 58

Wednesday, January 18th:
Herrin 74, Cairo 30
Tuesday, January 17th:
Centralia 78, Cairo 25
Herrin 70, West Frankfort 44
Monday, January 16th:
Centralia 63, West Frankfort 31





Boys Christmas Tournament Scoreboard:

Eldorado Holiday Tournament:
Monday, December 26:

Game 1: Harrisburg 60, Hamilton County 52 (OT)
Game 2: Herrin 87, Carrier-Mills 42
Game 3: Carterville 66, NCOE 44
Game 4: Vienna 65, Edwards County 42
Game 5: Anna-Jonesboro 60, Fairfield 44
Game 6: Massac County 65, Gallatin County 46
Game 7: Eldorado 65, West Frankfort 46
Game 8: Carmi 71, Hardin County 39
Game 9: Hamilton Co 63, Carrier-Mills 29 (Consol qtr)
Tuesday, December 27:
Game 10: NCOE 53, Edwards County 46 (consol quarterfinal)
Game 11: Fairfield 50, Gallatin Co 36 (consol quarterfinal)
Game 12: West Frankfort 57, Hardin Co 42 (consol quarterfinal)
Game 13: Herrin 50, Harrisburg 43 (OT) (Quarterfinal)
Game 14: Vienna 63, Carterville 54 (Quarterfinal)
Game 15: Hamilton County 53 NCOE 46 (Consol semifinal)
Game 16: Massac Co 86, Anna-Jonesboro 49 (Quarterfinal)
Game 17: Carmi 49 Eldorado 37 (Quarterfinal)
Game 18: Fairfield 47, West Frankfort 41(Consolation semifinal)
Wednesday, December 28:
Game 19: Carterville 71, Harrisburg 58 (5th Place semi-final) 
Game 20: Carmi 55, Anna-Jonesboro 53 (5th Place semi-final) 
Game 21: Herrin 70, Vienna 64 (semi-final) 
Game 22: Massac County 77, Eldorado 51 (semi-final) 
Game 23: Consolation Title Game:  Fairfield 56, Hamilton County 46
Game 24: 5th Place Game: Carterville 51, Carmi 49
Game 25: 3rd Place Game: Vienna 69, Eldorado 57
Game 26: Championship Game: Herrin 67, Massac County 49

Freeburg/Columbia Tournament:
Tuesday, December 27:

Game 1: Freeburg 58, Alton-Marquette 49
Game 2: Bethalto Civic 47, Waterloo 36
Game 3: Columbia 65, Nelson Co, KY 34
Game 4: Freeburg 69, Piasa-SW 38
Game 5: Waterloo Gibault 62, Alton-Marquette 51
Game 6: Columbia 52, Waterloo 41
Wednesday, December 28:
Waterloo Gibault 55, Piasa-SW 47
Waterloo HS 66, Nelson Co, KY 56
Columbia 62, Bethalto Civic 36
Piasa-SW 45, Alton-Marquette 43
Freeburg 55, Waterloo Gibault 52
Bethalto Civic 62, Nelson Co, KY 44
Thursday, December 29:
7th Place:  Alton-Marquette 64, Nelson Co, KY 33
5th Place: Waterloo 63, Piasa-SW 34
3rd Place: Waterloo Gibault 70, Bethalto Civic 55
Championship: Columbia 60, Freeburg 55

Pinckneyville Duster-Thomas Tournament:
Tuesday, December 27:

Game 1: Meridian 57, Carlyle 53
Game 2: Olney 77, Woodlawn 27
Game 3: Mt Carmel 50, Okawville 41
Game 4: Murphysboro 49, Roxana 41
Game 5: Jerseyville 58, Chester 52
Game 6: Ballard Memorial 48, Steeleville 32
Game 7: Pinckneyville 61, Salem 29
Game 8: Benton 65, Trico 26
Wednesday, December 28:
Game 9:  Pinckneyville 69, Ballard 50
Game 10: Olney 65, Jerseyville 35
Game 11: Mt Carmel 53, Murphysboro 30
Game 12: Benton 56, Meridian 46
Game 13: Salem 42, Steeleville 26
Game 14: Chester 55, Woodlawn 44
Game 15: Roxana 53, Okawville 48
Game 16: Carlyle 39, Trico 33
Thursday, December 29:
11th Place Game:  Roxana 51, Chester 47
Consolation Title:  Salem 51, Carlyle37
7th Place:  Ballard Memorial 76, Meridian 45
5th Place:  Murphysboro 39, Jerseyville 27
3rd Place:  Pinckneyville 61, Mt Carmel 57
Championship:  Olney 63, Benton 43

Sesser-Valier Tournament:
Monday, December 26:

Game 1: Red Bud 71,Thompsonville 24
Game 2: Goreville 68, Cobden 29
Game 3: Christopher 48, Marissa-Coulterville 44
Game 4: Sparta 83, Zeigler-Royalton 39
Game 5: Altamont 80, Century 21
Game 6: Johnston City 75, Waltonville 62
Game 7: DuQuoin 62, Elverado 26
Game 8: New Athens 42, Sesser-Valier 41
Tuesday, December 27:
Game 9:  Thompsonville 53, Cobden 50 (consol qtr)
Game 10: Goreville 60, Red Bud 51(Quarterfinal)
Game 11: Marissa-Coulterville 41, Z-R 28 (consol qtr)
Game 12: Sparta 70, Christopher 63 (Quarterfinal)
Game 13: Waltonville 74, Century 35 (consol qtr)
Game 14: Altamont 54, Johnston City 51 (Quarterfinal)
Game 15: Sesser-Valier 73, Elverado 33 (consol qtr)
Game 16: DuQuoin 68, New Athens 39 (Quarterfinal)
Wednesday, December 28:
Game 17: Marissa-Coulterville 53, Thompsonville 26 (Consol semi) 
Game 18: Red Bud 65, Christopher 45 (5th Place semi) 
Game 19: Goreville 68, Sparta 67 (semi-Final) 
Game 20: Waltonville 72, Sesser-Valier 44 (Consol semi)
Game 21: Johnston City 65, New Athens 55 (5th Place semi) 
Game 22: Altamont 72, DuQuoin 57 (Semi-Final) 
Thursday, December 29:
Consolation Title Game:  Marissa-Coulterville 58, Waltonville 46
5th Place Game: Red Bud 56, Johnston City 55
3rd Place Game: Sparta 65, DuQuoin 58
Championship Game:  Altamont 57, Goreville 40


Vandalia Holiday Tournament:
Monday, December 26:

Game 1: Greenville 63, Shelbyville 60
Game 2: Nokomis 47, Okaw Valley 34
Game 3: CORLS 73, Macon Meridian 52
Game 4: Flora 44, Cumberland 33
Game 5: Greenville 49, Okaw Valley 35
Game 6: Shelbyville 58, Pana 47
Game 7: CORLS 73, Vandalia 50
Tuesday, December 27:
Game 8:  Nokomis 44, Greenville 33
Game 9:  Cumberland 49, Vandalia 44
Game 10: Flora 49, Macon Meridian 33
Game 11: Okaw Valley 50, Shelbyville 47
Game 12: CORLS 51, Cumberland 39
Game 13: Nokomis 54, Pana 52
Game 14: Flora 49, Vandalia 42
Wednesday, December 28:
Game #15: Okaw Valley 64, Pana 63
Game #16: Cumberland 44, Macon Meridian 40
Game #17: Greenville 57, Pana 35
Game #18: Vandalia 66, Macon Meridian 42
Game #19: Nokomis 29, Shelbyville 28
Game #20: Christ Our Rock 48, Flora 38
Thursday, December 29:
9th Place: Pana 64, Macon-Meridian 50
7th Place: Vandalia 67, Shelbyville 58
5th Place: Cumberland 53, Okaw Valley 39
3rd Place: Flora 47, Greenville 35
Championship: Christ Our Rock 42, Nokomis 26

Centralia Holiday Tournament 
(Scores from Local Teams of Interest only)
Mt Vernon 49, Chicago Dyett 39 (Opening Round)
Evanston 44, Mt Vernon 31 (Quarterfinal)
Ekiva, FL 90, Mt Vernon 65 (Fifth Place Bracket)
Centralia 57, Confluence 26 (Opening Round)
Centralia 51, Carmel Catholic 46 (Quarterfinal)
Cardinal Ritter 37, Centralia 30 (Semi-Final)
Marist 74, Cahokia 59

Mater Dei Tournament in Breese:
(Scores from Local Teams of Interest only)
CBC 66, Metro-East Lutheran 28
Mater Dei 48, Trenton-Wesclin 44 (OT)
Breese Central 75, Orchard Farm, MO 44
CBC 66, Mascoutah 51
Briarcrest, TN 74, Nashville 34
Trenton-Wesclin 66, Metro-East Lutheran 46
--------------
Mascoutah 69, Metro-East Lutheran 29
Nashville 62, McCluer, MO 32
CBC 52, Trenton-Wesclin 38
Mascoutah 61, Breese Mater Dei 57
Breese Central60, Nashville 27
----------------
Mater Dei 66, Metro-East Lutheran 53
Breese Central 62, McCluer, MO 40
Orchard Farm, MO 57, Nashville 55
Mascoutah 39, Trenton-Wesclin 33
CBC 72, Mater Dei 41
Briarcrest, TN 52, Breese Central 33


 


Copyright 2023, areasports.net